Ortadoğu'daki Silah İthalatı Yüzde 103 Arttı

Her gün dış güçler tarafından başka bir senaryonun yazılıp oynanmak istendiği Ortadoğu'da silah ithalatı 2013-2017 arasında, 2008-2013 yıllarına kıyasla yüzde 103 arttı. Ortaya çıkan rakamlar bölgedeki karışıklığın ana sorumlularını gözler önüne serdi.

Ortadoğu'daki Silah İthalatı Yüzde 103 Arttı

Her gün dış güçler tarafından başka bir senaryonun yazılıp oynanmak istendiği Ortadoğu'da silah ithalatı 2013-2017 arasında, 2008-2013 yıllarına kıyasla yüzde 103 arttı. Ortaya çıkan rakamlar bölgedeki karışıklığın ana sorumlularını gözler önüne serdi.

12 Mart 2018 Pazartesi 13:20
130 Okunma
Ortadoğu'daki Silah İthalatı Yüzde 103 Arttı

İskandinav ülkelerinden İsveç'te bulunan Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsünün (SIPRI) küresel silah transferleri raporuna göre, Ortadoğu bölgesindeki silah ithalatı 2013- 2017 arasında, 2008-2013 yıllarına göre yüzde 103 yükseldi.

5 yıllık dönemde küresel silah ihracatının yüzde 32'si bölge ülkeleri tarafından yapıldı. Körfez ülkelerinden Suudi Arabistan, önceki 5 yıla göre yüzde 225 artan silah alımlarıyla dünyanın en fazla silah ihraç eden ikinci ülkesi olarak kayıtlara geçti. Bir başka Müslüman ülke Mısır, ihracatındaki yüzde 215 artışla dünya sıralamasında üçüncü sırada bulunurken, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) listeye dördüncü sıradan girdi.

Çoğunluğunun halkı Müslüman olan ülkelerin büyük bölümünün son 5 yılda silahlı çatışmaların doğrudan ve dolaylı tarafı haline geldiği vurgulanan raporda, bölgede sivilleri etkileyen şiddetli çatışmalara ve insan hakları ihlallerine dair kaygıların, Batı Avrupa'da ve Amerika'da, Ortadoğu'ya silah satışlarının sınırlanmasına yönelik siyasi tartışmaları beraberinde getirdiği ifade edildi. Raporda, tartışmaların satışları etkilemediği ve bölge ülkelerinin silah tedarikinin büyük bölümünün bu ülkelerce karşılandığı belirtildi.

AVRUPA'DA SİLAH İTHALATI AZALDI

Söz konusu rapora göre, dünya genelinde silah transferlerinde yeni milenyumun başından bu yana görülen artış eğilimi sürdü. Kıtalar bazında silah ithalatı son 5 yılda önceki 5 yıla göre Asya genelinde ve Okyanusya'da yükseliş kaydedilirken, Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avrupa'da düştü.

SİLAH İHRACAT EDEREK KASASINI DOLDURAN ÜLKELER

Ekonomisinin can damarını silah ihracatı olan gören 5 ülke, ABD, Rusya, Fransa, Almanya ve Çin, 2013-2017 döneminde dünya genelindeki toplam silah satışının yüzde 74'ünü yaptı. Bu alandaki liderliğini sürdüren ABD'nin toplam satışlar içindeki payı yüzde 34. 2008-2017 arasındaki ihracatını yüzde 25 yükselten ülke, en yakın rakibi Rusya'dan yüzde 58 daha fazla satış gerçekleştirdi.Söz konusu zaman diliminde 198 ülkeye silah satan ABD'nin Ortadoğu ülkelerine yaptığı satışlar toplam satışlarının yüzde 49'unu kapsadı.

ABD'nin en büyük rakibi Rusya'nın ihracatı son 5 yıla yüzde 7,1 düşerken, üçüncü sıradaki Fransa'nın ihracatı yüzde 27 yükseldi. Dördüncü sıradaki Almanya'nın son 5 yıldaki ihracatı yüzde 14 gerilerken, Ortadoğu ülkelerine satışları yüzde 109 yükseldi.

Uzak Doğu ülkelerinden Çin, son 5 yılda yüzde 38 yükselttiği satışlarıyla dünyanın en fazla silah ihraç eden 5. ülkesi konumuna geldi.

TÜRKİYE SATIŞLARINI ARTTIRDI

Söz konusu dönemde silah satışlarında yüzde 145 artış kaydeden Türkiye, bu başarısıyla yükselişteki ihracatçı ülkelerin zirvesinde yer aldı. Güney Kore satışlarını yüzde 65, İsrail ise yüzde 55 çıkardı.

HİNDİSTAN ZİRVEYİ KİMSEYE KAPTIRMADI

Mevzu bahis dönemde küresel silah alımlarının yüzde 12'sini tek başına yapan Hindistan dünyanın en büyük silah ithalatçısı olarak kayıtlara geçti. Hindistan'ın ithalatı bu dönemde yüzde 24 arttı. Söz konusu ithalat içinde Rusya'dan yapılan alımlar yüzde 62 payla birinci sırada yer aldı. ABD'den yapılan alımlar ise son 5 yılda, önceki 5 yıla göre yüzde 557 artarak ülkeyi Hindistan'ın tedarikçi listesinde ikinci sıraya adını yazdırdı.

Diğer taraftan, Hindistan ile süregelen rekabetine rağmen aynı dönemde Pakistan'ın silah ithalatı yüzde 36 azaldı. Ülkenin ABD'den yaptığı alımlarda yüzde 76 gerileme kaydedildi.

Avustralya ise 2013-2017 arasında yaptığı alımlarla dünyanın en fazla silah ithalatı gerçekleştiren 6. ülkesi olurken, Okyanusya kıtası genelindeki artışta aktif  rol oynaduç

SİLAH İTHALATININ DÜŞTÜĞÜ BÖLGELER

Son 5 yılda Afrika ülkelerinin silah alımları önceki 5 yıla oranla yüzde 22 geriledi. Cezayir, yüzde 52 payla Afrika kıtasında en fazla silah alımı yapan ülke oldu. Nijerya da yüzde 42 ithalat artışıyla öne çıktı.

Bu dönemde Kuzey Amerika ve Güney Amerika'daki silah alımları yüzde 29 geriledi. Venezuela'nın silah ithalatının yüzde 40 azalması dikkatlerden kaçmadı.

Avrupa ülkelerinin silah alımlarında ise yüzde 22 düşüş gerileme kaydedildi. Raporda ABD'den yeni nesil, ileri teknoloji savaş uçaklarının sipariş edilmesiyle kıtanın silah ihracatında gelecek yıllarda artış görülmesinin beklendiği ifade edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.