OPEC 'Petrolde Kısıntıya' Gitme Kararı Aldı

Avusturya'da bir araya gelen Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) aldıkları kararla petrol kısıntısının uzatılmasında uzlaştılar.

OPEC 'Petrolde Kısıntıya' Gitme Kararı Aldı

Avusturya'da bir araya gelen Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) aldıkları kararla petrol kısıntısının uzatılmasında uzlaştılar.

30 Kasım 2017 Perşembe 18:00
163 Okunma
OPEC 'Petrolde Kısıntıya' Gitme Kararı Aldı

Petrolü İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Viyana’da petrol üretimindeki kısıntı temelinde bir araya gelindi. Örgüte üye olan 14 ülkeden petrol bakanlarının katılımı gerçekleşti. Geçtiğimiz sene bir araya gelen OPEC üyelerinin 2016 Kasım ayında aldığı karar bu yıl Mayıs ayına kadar devam eden petrol üretiminde kısılmaya gidilmesi kararının ardından petrol fiyatlarında yaşanan olumlu sonuçların oluşması sebebiyle uzatılması düşünülüyor.

Toplantının başlamasından önce basının karşısına çıkarak soruları yanıtlayan Birleşik Arap Emirliği Enerji Bakanı Suhail Mohamed Al Mazrouei, amaçlarının petrol fiyatlarında yükselme sağlaması olmadığını, bu durumu istikrara bağlayarak yapılan yatırımların oranlarını yükseltmeyi hedeflediklerini belirtti.

OPEC Konferansı Başkanı ve aynı zamanda Suudi Arabistan Petrol Bakanı Halid El-Falih yaptığı açıklamalarda, Dünya’da oluşan petrol piyasasının durumunu düşünerek hareket ettiklerini ve petrol kısıntısının uzatılmasına gidilmesinin tartışılarak alınan bir karar olduğunu belirtti.

Petrolde tekrar alınacak olan kısıntı kararına İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, bu yılın Mart ayına kadar kısıntının devam etmesi kararı alındığını ancak bu kısıntının süresinin uzatılmasına karşı olmadıklarını belirtirken, uzatılacak sürenin 9 ay değil de 6 aylık bir süre olması yönünde bir talepleri olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz yıl alınan karar 6 ay denenmiş ardından yapılan OPEC olağan toplantısı ile süre 9 aya yükseltilmişti.

OPEC’e üye olmayan ülkelerinde katıldığı toplantıda onlarda alınan karara uyduklarını belirtti. Petrol üretiminde kısıntıya gidilmesi oy birliğiyle onanmış oldu.

Anahtar Kelimeler:
OpecPetrol
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.