Neçirvan Barzani Yurtdışına Seyahat Etti

Fransa'da Cumhurbaşkanı Macron'u ziyaret eden Barzani, referandumu iptal eden Irak Yüksek Mahkemesi'nin kararına saygı duyduklarını açıkladı.

Neçirvan Barzani Yurtdışına Seyahat Etti

Fransa'da Cumhurbaşkanı Macron'u ziyaret eden Barzani, referandumu iptal eden Irak Yüksek Mahkemesi'nin kararına saygı duyduklarını açıkladı.

02 Aralık 2017 Cumartesi 21:41
228 Okunma
Neçirvan Barzani Yurtdışına Seyahat Etti

Geçtiğimiz aylarda Kuzey Irak’ın bağımsızlığı için yaptığı referandum ile gündeme gelen Barzani’nin yerine geçen Neçirvan Barzani, bugün Fransa’yı ziyaret etti. Fransa’da, referandumu iptal eden yüksek mahkeme kararına karşı saygı duyduğunu ifade eden Barzani, mevcutta yeni bir dönemin içerisine girdiklerini belirterek geri adım attıklarının sinyallerini verdi.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, diğer tüm ülkeler nezdinde eylül ayının sonunda düzenlenen referandumdan dolayı geri adım attıklarını açıkladı. Referandum sürecinin geride kaldığını ve artık yeni bir döneme girildiğini ifade eden Barzani, Irak Yüksek Mahkemesi’nin aldığı iptal kararına da saygılı olduklarını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kuzey Irak Başbakanı için, merkez hükümetle birlikte diyalog hâlinde sorunların çözülmesi için anlaşmaya varılması gerektiğini ifade etti. Eylül ayının yirmi beşinde, hiçbir ülkeye aldanmayarak bağımsızlık referandumunu gerçekleştiren Mesut Barzani, tepkilerden sonra istifa etmek zorunda kalmış ve yerine Neçirvan Barzani gelmişti. Hatta olay nedeniyle kimi Kuzey Irak yönetimine dâhil olan şehirler de merkez hükümetin kontrolüne geçmişti.

Mesut Barzani, bir gazeteciye verdiği röportajda referandumun başkaları tarafından ertelenmesinin istenildiği ancak bunu samimi bulmayarak seçimi gerçekleştirdiklerini beyan etti. Referandum sonuçlarından sonra her şeyini kaybeden Mesut Barzani, görevinden de istifa etmek zorunda kalmıştı. 

Son Güncelleme: 03.12.2017 00:27
Anahtar Kelimeler:
BarzaniMacron
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.