Laboratuvar Eti Sofradaki Yerini Almaya Hazırlanıyor

Bilim insanlarının “temiz et” adını verdiği, laboratuvar ortamında üretilen suni et, yılsonunda sofralara girmeye hazırlanıyor.

Laboratuvar Eti Sofradaki Yerini Almaya Hazırlanıyor

Bilim insanlarının “temiz et” adını verdiği, laboratuvar ortamında üretilen suni et, yılsonunda sofralara girmeye hazırlanıyor.

03 Mart 2018 Cumartesi 10:14
106 Okunma
Laboratuvar Eti Sofradaki Yerini Almaya Hazırlanıyor

Küresel ısınma ve açlık faktörlerinin baş sebep olduğu suni et üretimi çalışmalarında yılsonunda sona gelineceği açıklandı. İnsanlık hayatında büyük derecede değişiklik yapması beklenen suni et çalışmaları 2013 yılından beri yapılıyor. 

450 gram dana eti geliştirmek isteyen ABD ülkesinde yer alan gıda teknolojileri şirketi Memphis Meats, şuan bu üretime 2400 dolar harcandığını belirterek gelişen teknoloji neticesinde fiyatlar da ciddi anlamda düşüş olacağını bildirdi. Memphis Meats,’in 2021’de ilk ürünlerini pazara sunacağı iddia edildi.

2013 yılından beri çalışmaları süren suni et üretiminin, sera gazlarını yüzde 96 oranında azaltması hedefleniyor.

Suni Et Nasıl Üretiliyor?

Suni et, hiçbir hayvanın ölümüne sebebiyet vermeden ve ekosistem dengesini bozmadan suni olarak yetiştirilen dokularla üretiliyor. Uzmanlar tarafından “temiz et” olarak nitelendirilen suni etin, tek bir hücre ile birçok ürün üretilebileceği açıklandı.

Konu hakkında açıklamada bulunan JUST’ın CEO’su Josh Tetrick, “Tavuk nugget, sosis, kaz ciğeri gibi ürünler ABD ve Asya’daki lokantalarda 2018’i bitirmeden karşımıza çıkacak” ifadesinde bulundu.Tetrick, “En büyük sorunlarımız iletişimde ve regülasyonda karşımıza çıkıyor” sözlerine yer verdi.

Daha önceki yıllarda ise dünyanın ilk suni hamburgeri yetiştirilmişti. Hollanda’daki Maastricht Üniversitesi laboratuvarında yer alan Mosa Meat firması da Tetrick’i onayladığını bildirirken, kurumun baş bilim insanı Profesör Mark Post “3 yıl içerisinde raflara çıkabiliriz. Regülasyon süreci ve onay almak cidden bizi zaman anlamında geri götüren bir durum” değerlendirmesinde bulundu.


 

Son Güncelleme: 03.03.2018 10:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.