Kosova'da Türkiye Karşıtı YPG/PKK Propagandasına İzin Verilmedi

Türkiye ile dostane ilişkileri bulunan ülkelerden Kosova'da, "Kürt Müziği Gecesi" adı altında organize edilmek istenen bölücü terör örgütü YPG/PKK propagandası engellendi.

Kosova'da Türkiye Karşıtı YPG/PKK Propagandasına İzin Verilmedi

Türkiye ile dostane ilişkileri bulunan ülkelerden Kosova'da, "Kürt Müziği Gecesi" adı altında organize edilmek istenen bölücü terör örgütü YPG/PKK propagandası engellendi.

10 Şubat 2018 Cumartesi 22:34
256 Okunma
Kosova'da Türkiye Karşıtı YPG/PKK Propagandasına İzin Verilmedi

Kosova'nın Başkenti Priştine'de,  "Kürt Müziği Gecesi" adı altında terör örgütü YPG propagandası organize etmek isteyen "Sabota Sosyal Merkezi" Derneğinin sosyal medya hesabından yapılan ilanın ardından savcılığın talimatıyla Kosova Emniyet Müdürlüğünün harekete geçerek propaganda hareketini durdurduğu belirtildi.

Derneğin düzenlemek istediği etkinliği protesto etmek üzere toplanan bir grup Kosovalı gencin ise gözaltına alındıktan bir süre sonra serbest bırakıldığı bilgisine ulaşıldı.

Söz konusu dernek daha önce de sosyal medya sayfasından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye'nin kuzeyindeki Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı karşıtı paylaşımlarda bulunmuştu.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, yazılı açıklamasında, provokasyonu kınayarak Kosova’nın imajı ile ülkenin Türkiye ile olan ilişkilerini zedeleyecek olaylardan uzak durulmasını beklediklerini belirtti.

Sivil toplum örgütlerinin bu denli olaylara katılması ve desteklemesinin sakıncalı olduğunu aktaran Yağcılar, ülkedeki sivil toplum örgütlerinin bu konularda daha hassas davranmalarını beklediklerini ifade etti.

Mahir Yağcılar açıklamasında şunları söyledi:

"Kosova’nın hakiki ve çıkarsız dostu olan Türkiye'ye karşı böyle davranışların sergilenmesi yersiz ve anlamsızdır, aslında Kosova’nın zararınadır. Bugünlerde, Türkiye’nin istikrar ve bütünlüğüne karşı yapılan çeşitli terör ve provokasyonların yaşandığını bilerek, asıl Türkiye’ye destek etkinliklerinin yapılması gerekli olduğunu düşünmekteyiz."

Kosovalı Türkler olarak her zaman Türkiye ve Türkiye’nin bütünlüğünden yana olduklarının altını çizen Yağcılar, Kosova polisi tarafından alınan önlemleri takdirle karşıladıklarını ifade etti.

"DERNEĞİN TERÖRÜ DESTEKLEDİĞİ GÖRÜLÜYOR"

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) milletvekili Fikrim Damka ise ülkedeki kurumlarının bu olayın üzerinde durduğunu belirtti.

Derneğin çalışamalarının incelenmesi gerektiğine vurgu yapan Damka, "Bu derneğin Kamu Yönetimi Bakanlığına kayıtlı olup olmadığı öğrenilmeli, böyle bir durum varsa kesinlikle feshedilmesi ve kapatılması gerekir. Derneğin içeriğine bakıldığında demokratik gözükse de terörist grupları desteklediği görülüyor." dedi.

KDTP milletvekili Müferra Şinik de kişisel sosyal medya  hesabından yaptığı açıklamada, "Bu akşam Kosova'nın başkenti Priştine'de "Kürt Müziği Gecesi" düzenlemekle Türkiye ve Kosova dostluğunu bozmaya çalışanları, tam da Kosova bağımsızlığının 10. yıl kutlamaları arifesinde Kosova'ya karşılıksız desteğini sunan Türkiye Cumhuriyeti'ni karalamaya çalışanları, bu geceki faaliyetin yapılmasına izin veren ve destekleyenleri esefle kınıyorum." ifadelerine yer verdi.

Anahtar Kelimeler:
KosovaPriştineYPG
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.