Katalonya Bağımlı Olmaya Devam Edecek

Geçtiğimiz ay bağımsızlıklarını ilân eden Katalonya hükümetinin kararı yüksek mahkeme tarafından iptal edildi.

Katalonya Bağımlı Olmaya Devam Edecek

Geçtiğimiz ay bağımsızlıklarını ilân eden Katalonya hükümetinin kararı yüksek mahkeme tarafından iptal edildi.

08 Kasım 2017 Çarşamba 18:17
305 Okunma
Katalonya Bağımlı Olmaya Devam Edecek

Ekim ayının sonunda İspanya’da Katalan Parlamentosu’nun yaptığı bağımsızlık ilânı, İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından iptal oldu. Yüksek mahkeme tarafından verilen kararın, kamuoyuna duyurulması bekleniyor. Mahkemenin verdiği kararlardan biri de, merkez İspanyol hükümetinin isteği doğrultusunda Katalonya meclis başkanı ile başkan yardımcıları hakkında mahkeme kararlarını hiçe saydıkları için suç duyurusunda bulunmak oldu. 

İspanyol savcılarının devlete karşı koyma ve ayaklanma suçlarını isnat ettiği Katalonya meclis başkanı ve divan kurulunun üyelerinin Perşembe günü Madrid’de bulunan yüksek mahkemede yargılanacakları bildirildi. Özerk bölgesinin hükümet üyelerinin hâlâ daha tutuklu yargılandığı davada, savcılık Katalonya meclis başkanının da tutuklu yargılanmasını istiyor.

Geçtiğimiz ay gerçekleşen bağımsızlık ilânından sonra İspanyol merkez hükümeti, özerk bölge yönetiminin feshedilmesini ve Katalonya’nın doğrudan kendilerince yönetilmesi kararını almıştı. Bu kararların ardından hükümet üyeleri ile Katalonya’da görev yapan polis görevlileri de görevden el çektirilmişti.

Katolanya’nın 27 Ekim’de almış olduğu bağımsızlık kararına karşı İspanya merkez hükümeti Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuş ve bu duruma karşı itiraz etmişti. Anayasa Mahkemesi de 31 Ekim tarihinde merkez hükümetinin yapmış olduğu bu başvuruyu kabul ederek bağımsızlığı askıya aldığını açıklamıştı. Bu sürecin ardından ise yüksek mahkeme, sekiz gün içerisinde nihaî kararını belirterek Katalonya hükümetinin almış olduğu tek tarafla bağımsızlık kararını iptal etmiş oldu. Mahkeme, oy birliği ile aldığı bu kararda bağımsızlık ilânının anayasaya aykırı olduğunu gerekçe gösterdi.

Son Güncelleme: 08.11.2017 19:29
Anahtar Kelimeler:
Katalonyaİspanya
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.