Japonlar Sesten Hızlı Gitmek İstiyor

Sesten daha hızlı giden uçaklar üretmek için kolları sıvayan Japan Airlines, konu hakkında Boom Superconic ile anlaştı.

Japonlar Sesten Hızlı Gitmek İstiyor

Sesten daha hızlı giden uçaklar üretmek için kolları sıvayan Japan Airlines, konu hakkında Boom Superconic ile anlaştı.

05 Aralık 2017 Salı 21:36
172 Okunma
Japonlar Sesten Hızlı Gitmek İstiyor

Japonların havayolu markası Japan Airlines, Boom Supersonic ile anlaşarak sesten daha hızlı uçaklar üretmek için kolları sıvadı. Sesten daha hızlı hareket eden uçak modelleri, daha evvelden Concorde ile hayatımıza girmişti. Ancak yaşanan kazalar ve ortaya çıkan yüksek maliyetler nedeniyle artık Concorde’lar kullanılmıyor.

Japan Airlines, Boom Supersonic firması ile yapmış olduğu anlaşma gereği on milyon dolarlık bir bütçeyi bu yeni nesil sesten hızlı giden uçak modellerine ayıracak. Üretilecek uçak, mevcuttaki uçuş sisteminin yarı zamanında istenilen mesafeye ulaşmayı başarabilecek. 

Boom Supersonic, şimdilerde uçuş sırasında saatte iki bin üç yüz kilometre mesafe kat edebilen bir uçak modeli için hazırlık yapıyor. Eğer denemeler başarılı bir şekilde gerçekleşirse Tokyo’dan Amerika Birleşik Devletleri’nin merkezine on saatlik uçuş yerine beş saatte ulaşmak mümkün olacak. Boom Supersonic firmasının yetkilileri tarafından yapılan açıklamada firmanın yirmi adet uçak seçeneğinin bulunduğu belirtildi. Dünyanın en renkli simalarında olan Virgin Group’un sahibi Richard Branson da, 2016 senesinde Boom Supersonic firmasından on adet jet siparişi vermişti.

Japan Airlines, yapmış olduğu bu hamle ile uzun ve yorucu uçuşlara bir alternatif getirmek istiyor. Böylece havayolu rekabetini eline geçirerek, Uzak Doğu için bir tekel yaratabilecek. Boom Supersonic, ilk prototipleri önümüzdeki senenin sonunda test edecek ve teslimatları da ancak iki sene sonra gerçekleştirecek.

Anahtar Kelimeler:
FilistinKudüsRusya
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.