İspanya anlaşmasız Brexit için olağanüstü toplandı

Avrupa'nın önemli gündem konularından anlaşmasız Brexit olasılığının artması üzerine İspanya Hükümeti olağanüstü toplantı yaptı.

İspanya anlaşmasız Brexit için olağanüstü toplandı

Avrupa'nın önemli gündem konularından anlaşmasız Brexit olasılığının artması üzerine İspanya Hükümeti olağanüstü toplantı yaptı.

05 Eylül 2019 Perşembe 16:34
759 Okunma
İspanya anlaşmasız Brexit için olağanüstü toplandı

Anlaşmasız Brexit olasılığının artması üzerine İspanya'da olağanüstü toplantı gerçekleştirildi.

Avrupa için önemli gündem konularından anlaşmasız Brexit olasılığı yükselmiş durumda. 31 Ekim'de İngiltere'nin Avrupa birliğinden anlaşma yapmadan ayrılması bekleniyor. Söz konusu gelişme Avrupa ülkelerini alarma geçirdi. İspanya hükümeti, 31 Ekim'de İngiltere ile Avrupa Birliği (AB) arasında anlaşmasız ayrılık ihtimalinin artması üzerine hazırlıklarına başladı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, anlaşmasız Brexit durumunda yürürlüğe girecek acil durum planlarını görüşmek için tüm bakanların yer aldığı Başbakanlık konutu Moncloa'da bir toplantı gerçekleştirdi. 

Başbakanlık konutunda yapılan toplantıyla ilgili basına ulaşan bilgilere göre, İspanya ve İngiltere arasındaki güvenlik iş birliklerinin, İngiltere'den İspanya'ya gelen ticari malların gümrükleriyle ilgili ek tedbirlerin, her iki ülkenin pazarlarına erişim ve Cebelitarık özerk yönetimine ulaşımla ilgili sorunların öncelikli olarak görüşüldüğü belirtiliyor.

Toplantıda, hükümetin, anlaşmasız Brexit durumunda alınacak önlemlerle ilgili gerekli bilgilendirmeyi yapmak için ülkedeki 17 özerk yönetim hükümeti başkanının katılacağı bir konferans düzenleyeceği, hükümetin kurduğu "Brexit için Bakanlıklar Arası Komisyon"un Brexit ile ilgili hazırlıkları denetlemek için haftalık toplantılar yapacağı bilgisi paylaşıldı.

İngiltere'de ikamet eden 175 bin İspanyol ile İspanya'da yaşayan 300 bin İngiliz'in bir anlaşmasız Brexit sonrası durumları da Moncloa'daki toplantıda ele alındı.

İspanyol basını, Brexit'ten en çok etkilenecek ülkelerden birinin İspanya olduğunu, İspanya'ya gelen yabancı turistlerde ilk sırada İngilizlerin yer aldığını ve İspanyol yatırımcıların ilk tercihinin İngiltere olduğunu yazdı.

İspanya'nın güney sınırında olan ve İngiltere'nin kolonisi olarak özerk yönetimi bulunan Cebelitarık'ın da Brexit sonrasında iki ülke arasında daha da büyüyen bir sorun olarak kaldığı yorumları yapıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.