İngiltere Enflasyonunda Gerileme

İngiltere'nin enflasyon verilerinin Mart ayında belirlenen hedefin aşağısında kaldığı gözlemlendi.

İngiltere Enflasyonunda Gerileme

İngiltere'nin enflasyon verilerinin Mart ayında belirlenen hedefin aşağısında kaldığı gözlemlendi.

17 Nisan 2019 Çarşamba 20:43
42 Okunma
İngiltere Enflasyonunda Gerileme

İngiltere’nin tüketici fiyatlarının yükselişinin yakıt fiyatları ile gıda ve bilgisayar oyunlarındaki maliyetleriyle dengelenmesi durumunun beklenenin haricinde hedefin aşağısına düştüğü kaydedildi.

İngiltere’deki Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) aracılığı ile belirtilen veriler çerçevesinde yıllık tüketici enflasyonunun yüzde 1,9 seviyesinde gerçekleştiği ve peş peşe üçüncü defa İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) yüzde 2 oranındaki hedefin altında kaldığını kaydetti. Çekirdek enflasyonun ise yüzde 1,8’de kaldığı vurgulandı.

Açıklanan rakamlar kapsamında İngiltere tüketici fiyatlarının tüketici harcamalarını artırdığı belirlenen ücretlerden daha da yavaş artış gösterdiği öğrenildi. Manşet enflasyonunun ise baskı olmaması yönünde politika yapıcıların Brexit krizini çözüme ulaştırmadan evvel faizlerde oynaklığa gitmemeleri için alan tanıdığı ifade edildi. Sterlin’in ise enflasyon verileri çerçevesinde dolara karşı 1.3042’de kaldığı ve çok fazla değişiklik göstermediği izlendi.

 

Anahtar Kelimeler:
IngiltereEnflasyonMart
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.