Fransa'nın Büyüme Oranlarında Küçülme Ön Görüldü

Fransa, büyüme oranlarında daralmaya işaret etti.

Fransa'nın Büyüme Oranlarında Küçülme Ön Görüldü

Fransa, büyüme oranlarında daralmaya işaret etti.

14 Eylül 2018 Cuma 14:45
52 Okunma
Fransa'nın Büyüme Oranlarında Küçülme Ön Görüldü

Fransa Merkez Bankası’nın 2018 yılı için açıkladığı yüzde 1,8 oranındaki büyüme tahminini yüzde 1,6 seviyesine çekeceği bilgisine ulaşıldı. Fransa Merkez Bankası tarafından yayınlanan Eylül ayı makroekonomik tahminlerin yer aldığı raporda durgun ve kararsız bir mali duruma işaret edildiği bunun yanı sıra ülkenin ekonomik büyüme hızında yüzde 0,2 oranında bir gerileme yaşanacağı ifade edildi.

Dış ticaretin büyüme oranına olumlu etki ettiği ve bunun süreceği belirtilirken, hazırlanan raporda 2019 yılı ile 2020 yıllarındaki büyümenin da yüzde 1,6 oranında beklendiği kaydedildi.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire’nin geçtiğimiz Pazartesi günü gerçekleştirdiği açıklamadan ulaşılan bilgilere göre 2018 yılında yüzde 1,7 oranındaki ekonomik büyümeye işaret edildiği biliniyordu. Fransa’da yakalanan enflasyon oranının enerji fiyatlarına yansıması nedeniyle bu sene için yüzde 2,1 oranında bir gerçekleşmenin vurgulandığı, gelecek yıl ise bu oranında 1,7 olarak ön görüldüğü, 2010 yılı için ise yüzde 1,8’e gerileyeceği kaydedildi. Ülkedeki mevcut işsizlik oranının ise 2010 yılı sonu itibariyle yüzde 8,3’e düşeceği belirtildi.

Anahtar Kelimeler:
FransaBüyüme
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.