Euro Bölgesi PMI'de Muazzam Düşüş

Euro Bölgesi PMI'de önemli oranlarda gerileme yaşıyor.

Euro Bölgesi PMI'de Muazzam Düşüş

Euro Bölgesi PMI'de önemli oranlarda gerileme yaşıyor.

14 Aralık 2018 Cuma 14:12
113 Okunma
Euro Bölgesi PMI'de Muazzam Düşüş

IHS Markit aracılığı ile yayımlanan veriler çerçevesinde Euro Bölgesi’nin satın alma yöneticileri bileşik endeksinde (PMI), Kasım ayında yaşanan 52,7 oranındaki düşüşün Aralık 51,3 oranında gerçekleştiği ve son dört yıl içindeki en düşük değer olduğu tespit ediliyor. Beklentinin 52,8 olduğu endekste göstergenin düşmesinin tetikleyicilerinden birinin de “sarı yelekliler” hareketi olduğu ve bu olumsuz hareketliliğin de Fransa öncülüğünde yaşandığı kaydediliyor.

Fransa’nın özelinde göstergenin 50’nin altında gelmesinin daralmaya işaret ettiği konuşulurken, imalat sektörü içerisinde de yakalanan yavaşlamaya rağmen düşüş esnasında en etkin rol oynayanın hizmet sektörü olduğu anlaşılıyor.

Bununla birlikte, Euro Bölgesi içerisinde hizmet sektörünün PMI göstergelerinde 51,4’e kadar gerileme yaşandığı ve 53,4 beklentinin çok altında geldiği öğreniliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.