Dünyanın Borcu Üzerimizde

Ülkelerin dünya genelindeki toplam borçlanma miktarlarının IMF verilerine göre 60 trilyon doları geçtiği ifade edildi.

Dünyanın Borcu Üzerimizde

Ülkelerin dünya genelindeki toplam borçlanma miktarlarının IMF verilerine göre 60 trilyon doları geçtiği ifade edildi.

09 Kasım 2017 Perşembe 14:51
699 Okunma
Dünyanın Borcu Üzerimizde

Uluslararası Para Fonu olarak bilinen IMF, dünya ülkelerinin borç ölçeklerini değerlendiren veriler yayınladı. Bu hâliyle dünyanın en borçlu ülkeleri Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Çin oldu. Veriler doğrultusunda ABD’nin yirmi trilyon dolara yakın borcunun olduğu tespit edildi. Amerika’dan sonraki en büyük borçlu ise, teknoloji devi Japonya oldu. Japon hükümetinin borç miktarı on bir trilyon dolar olarak biliniyor. Japonya’dan sonra ise beş trilyon dolar borçla Çin Devleti geliyor.

Japonların ve Çinlilerin borçlarının büyük kısmını, aynı uyruktan bireylere olduğu da veriler arasından dikkat çeken bilgilerden. Borçlar listesinde 4. sırayı iki buçuk trilyon dolarla İtalya alırken, onu da iki trilyon 375 milyon dolarlık borçla Fransız hükümeti izledi.

Listeye göre ülkelerin toplam borcu altmış üç trilyon dolardan fazla. Türkiye’nin borç miktarı ise iki yüz otuz milyar dolarla sınırlı kaldı. Bu miktar, dünya borçlarının onda binde dördüne denk geliyor. Ancak Türkiye’nin millî gelirle orantılı olarak borç miktarı yüzde otuz dolaylarında kalmaktadır.

Borçlanmanın kontrolsüzce yapıldığı ülkelerin başında ise Japonya gelmektedir. Buna göre Japonya, gelirine oranla % 240’lık bir borçlanma seviyesi ile boğuşmaktadır. Aynı şekilde yüzde iki yüze yakın bir seviyeyle Yunanistan da borçlanma krizinin eşiğinde. Millî gelirlerine oranla borçlanma miktarının yüksek olduğu diğer ülkeler ise Lübnan, İtalya ve Portekiz olarak listelendi.

Anahtar Kelimeler:
IMF
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.