Çözüm “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti”nde

Yunanistan ve Makedonya arasındaki isim sorunu “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak çözüldü.

Çözüm “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti”nde

Yunanistan ve Makedonya arasındaki isim sorunu “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak çözüldü.

13 Haziran 2018 Çarşamba 22:20
66 Okunma
Çözüm “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti”nde

Makedonya, Yugoslavya’nın dağılmasından sonra kuruldu. Makedonya’nın ise Makedon tarihi ile alakası olmadığını söyleyerek birçok eleştiri almıştı. Daha önce Yunanistan’da aynı sebepten ötürü Makedonya'nın NATO ve AB ile üyelik müzakerelerine başlamasını veto etmişti.

Acil olarak ayarlanan görüşme üzerine Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ile görüştü. Yunanistan ve Makedonya’nın arasındaki isim krizi neticeye erdi. Makedonya’nın yeni isminin Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olmasına karar verildiği duyuruldu.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ile yaptığı görüşmede Makedonya ile 26 yıldır devam eden isim krizinin çözüldüğünü ilan etti. Makendonya Başbakanı Zoran Zaev ile Makedonya’nın yeni ismi konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Yunan basınında açıklamada bulunan Çipras, iki ülkenin Makedonya’nın yeni adının “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olmasını karar verildi. İki ülke başbakanı, Makendonya Başbakanı Zoran Zaev ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın görüşme yapması bekleniyor.

Anahtar Kelimeler:
MakedonyaYunanistan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.