Çin'den ABD'ye Uyarı

ABD ile Çin arasında ekonomik sıkıntıları çözmek amacıyla düzenlenen görüşmeler devam ediyor.

Çin'den ABD'ye Uyarı

ABD ile Çin arasında ekonomik sıkıntıları çözmek amacıyla düzenlenen görüşmeler devam ediyor.

03 Haziran 2018 Pazar 16:23
105 Okunma
Çin'den ABD'ye Uyarı

Yapılan görüşmelerden elde edilen bilgilere göre, Çin heyeti, ABD'nin herhangi bir şekilde gümrük tarifesini arttırması sonucu varılan anlaşmaların geçerliliğini yitireceğini bildirdi.

Çin merkezli haber ajansının haberine göre,  Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı ve ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross başkanlığındaki iki ülke temsilcileri, ekonomik sorunları çözmek amacıyla Pekin'de görüşmelerde bulundu.

Yapılan bu görüşmelerin her iki ülke açısından da faydalı bir şekilde ilerlediği bildirildi.

Çin'in artan ihtiyaçlar sebebiyle, dış ülkelerden gelecek ithalatları arttırmaya gönüllü olduğu belirtilerek,  "reform, açılım ve iç talebi genişletmenin, Çin'in ulusal stratejisi olduğu, bu yöndeki kurulu düzende değişim olmayacağı" kaydedildi.

Yapılan anlaşmaların ticari savaşa girilmemesi şartıyla olduğu belirtilerek, "ABD'nin, gümrük tarifelerini artırması gibi ekonomik yaptırımlar uygulaması halinde taraflar arasında varılan mutabakatlar geçerli olmayacaktır." ifadesi kullanıldı.

ABD, yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulanacak 50 milyar dolar değerinde Çin menşeli ürünlerin listelerini 15 Haziran’da, Çin’e yönelik yatırım kısıtlamaları ve ihracat kontrollerinin ise 30 Haziran’da açıklanacağını duyurmuştu.

Anahtar Kelimeler:
çinAbdUyarıEkonomi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.