BM'den Kritik Kongo Demokratik Cumhuriyeti Uyarısı

Birleşmiş Milletler, Orta Afrika ülkelerinden Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde bir süredir devam etmekte olan şiddet olaylarının olağanüstü boyutlarda insani felakete yol açacağını duyurdu.

BM'den Kritik Kongo Demokratik Cumhuriyeti Uyarısı

Birleşmiş Milletler, Orta Afrika ülkelerinden Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde bir süredir devam etmekte olan şiddet olaylarının olağanüstü boyutlarda insani felakete yol açacağını duyurdu.

20 Şubat 2018 Salı 19:13
156 Okunma
BM'den Kritik Kongo Demokratik Cumhuriyeti Uyarısı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Andrej Mahecic, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Tanganyika bölgesinde 2017'nin son günlerinden bu yana giderek artan şiddet içerikli olaylarının sivillerin evlerini terk etmesine ve yeni şiddet olaylarına etki yaptığını ifade etti.

2017'de Tanganyika ve Pweto bölgelerinde BMMYK ve ortaklarının insan haklarının çiğnenmesiyle ilgili olarak 12 binin üzerinde rapor yayımladığını hatırlatan Mahecic, "Bununla birlikte, BMMYK birçok bölgeye olan erişim zorluğundan dolayı şiddetten etkilenen insan sayısının çok daha fazla olmasından endişe duymaktadır." diye konuştu.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) devam eden şiddet olaylarının "olağanüstü boyutlarda insani felakete yol açacağı" uyarısında bulunarak Mahecic, "Meydana gelen şiddet olaylarının büyük bir kısmını gasp, yağma ve tahribat dahil olmak üzere mülkiyet haklarının ihlali oluştururken, 4 bin 700 civarındaki insan hakları ihlallerini de fiziksel taciz, işkence, cinayet, keyfi tutuklama, zorla çalıştırma, tecavüz ve zorla evlilikler oluşturuyor." dedi.

Toprak parçası olarak İsviçre'nin 3 katı büyüklüğünde olan ve yaklaşık 3 milyon insana ev sahipliği yapan Tanganyika bölgesinde şiddet olaylarının hızla tırmandığını kaydeden Mahecic, burada 630 bin kişinin yerinden edildiğini belirtti.

Sözcü Mahacic, ülke makamlarına sivillerin güvenliğinin sağlanması, kolluk kuvvetlerinin işlediği suçlara atfedilen raporların titizlikle izlenmesi ve insan hakları ihlallerine yol açan kişilerin cezalandırılması çağrısı yaptı.

3 HAFTADA 60 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) 2 kabile arasında 3 haftadır süren şiddet olaylarında 60 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

KDC'nin kuzey doğusuna düşen Ituri eyaletindeki Bunia kenti piskoposu Dieudonne Uringi, olaylara ilişkin geçtiğimiz hafta verdiği demeçte, Djugu yerleşkesinde Lendu ve Hema kabileleri arasında 3 haftadır süren çatışmalarda 60 kişinin yaşamını yitirdiğini, 25 kişinin ağır şekilde yaralandığını ifade etmişti.

Diğer taraftan, KDC'nin doğusunda da yaklaşık 20 yıldır doğal kaynakların kontrolünü sağlamaya çalışan silahlı grupların saldırıları ve etnik grupların çatışmalarıyla karşı karşıya kalıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.