Avrupa'nın En Çalışkan Ülkesi

Bir Orta Avrupa ülkesi olan Liechtenstein, bulunduğu coğrafyada en düşük işsizliğe sahip.

Avrupa'nın En Çalışkan Ülkesi

Bir Orta Avrupa ülkesi olan Liechtenstein, bulunduğu coğrafyada en düşük işsizliğe sahip.

04 Kasım 2017 Cumartesi 21:29
248 Okunma
Avrupa'nın En Çalışkan Ülkesi

Orta Avrupa’da, Avusturya ile İsviçre’nin arasında yer alan Liechtenstein Prensliği yetkilileri tarafından, herhangi bir işte çalışmayanların oranının %1,6’ya düştüğü bildirildi. Avrupa Birliği’ne dâhil olmayan ülkeler arasındaki Liechtenstein Prensliği’nin bu işsizlik oranı, diğer tüm Avrupa Birliği ülkelerinden çok daha az.

Liechtenstein’in işsiz vatandaşlarının sayısı ise, sadece 307. Ülke genelindeki toplam nüfus ise otuz sekiz bin dolaylarında. Buna göre prenslikteki bireylerin hemen hepsi çalışmakta ve ekonomiye katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda bu sayıya dâhil edilen çalışan sayısı, komşu ülkelerin çalışmak için ülkeye giriş yapmaları neticesinde oluşmuştur. Liechtenstein Prensliği’nde hizmet sektörü ile banka ve kısmen de olsa sanayi sahaları bulunmaktadır. Ülkenin toplam yüzölçümü ise 160 kilometrekareden oluşmakta. Bu hâliyle dünyanın en düşük yüzölçümüne sahip ülkelerinden biri.

Türkiye’deki işsizlik oranı ise Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre %10,5 dolaylarındadır. Bu istatistikî verilerek göre her beş bireyden bir tanesi çalışmıyor ya da iş bulamıyor. Toplamda ise on beş yaş ve üzerindeki bireylerin sayısı 3 buçuk milyona yaklaştı.

Avrupa’da euro para birimini kullanan ülkeler arasında yapılan değerlendirmeye göre de işsizlik oranı en yüksek oran ülke %23,5 ile Yunanistan iken, en düşük işsizlik oranı %3,2 oranıyla Çek Cumhuriyeti olmuştur. Güncel olarak etnik sorunlar yaşayan İspanya’da yüksek işsizlik oranı ile boğuşan Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır.

Son Güncelleme: 04.11.2017 22:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.