Arap Sermayesi Türkiye'ye Kayıyor

Körfez ülkelerinin güvensiz ve istikrarsız şekilde ilerlediğini ifade eden Bahreyn İslami Bankası Üst Yöneticisi Hassan Jarrar, Arap sermayesinin Türkiye'ye doğru yöneleceğini belirtti.

Arap Sermayesi Türkiye'ye Kayıyor

Körfez ülkelerinin güvensiz ve istikrarsız şekilde ilerlediğini ifade eden Bahreyn İslami Bankası Üst Yöneticisi Hassan Jarrar, Arap sermayesinin Türkiye'ye doğru yöneleceğini belirtti.

08 Aralık 2017 Cuma 10:35
186 Okunma
Arap Sermayesi Türkiye'ye Kayıyor

Arap sermayesi bölgede güvensizlik ve istikrarın azalması ile birlikte yatırımlarını Türkiye'ye çevirmeye başlıyor. Bahreyn İslami Bankası Üst Yöneticisi Hassan Jarrar, Körfez ülkelerinde istikrarsızlığın devam etmesi durumunda Arap sermayelerinin Türkiye'ye doğru kayacağını ifade etti. Jarrar,Arap sermayesinin güvenli bir bölge aradığını yatırımlarını yaparken dikkatli davrandığını belirterek, Körfez ülkelerinde bu durumun çok mümkün olmadığına dikkat çekti. Bu şartlar altında yatırımların Türkiye'ye doğru ilerleyeceğini belirtti.
Bölge ile ilgili yatırım harcamalarını İslami Bankacılık Konferansı'nda açıklayan Jarrar, bölgedeki ülkelerin Türkiye'yi bir büyüğü gibi gördüğünü belirterek, bu bölge için bir rol model olduğuna dikkat çekerken demokratik ve laik bir ülke olması Türkiye'ye bakışı değiştirdiğini ifade etti. Yaşadıkları bölgedeki ülkelerin bu başarıyı sağlayamadığını belirtti. Körfez ülkelerinden Bahreyn, Kuveyt, Umman, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin oluşturduğu GCC ülkeleri istikrarsız bir şekilde devam ederlerse Arap sermayesinin gideceği yerin Türkiye olduğu belirtildi.

Gayrimenkul ve turizm alanında Türkiye'ye yatırımların artacağını belirten Jarrar, İngiltere'ye yapılan yatırımlarda düşüş olacağı belirtiliyor. Türkiye'nin tarihine bakıldığında Arap ülkeleri ile arasının daha ılımlı olması ile birlikte yatırımların ülkemize yapılması olası bir durum. 

Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump'ın Müslümanlara karşı tutumunun ve söylemlerine dikkat çeken Jarrar, Almanya ve Hollanda'nın da bu söylemleri desteklemesi nedeniyle Arap turistlerin Türkiye'yi tercih edeceğini belirtti.

İstanbul Fikirtepe'de ev aldığını ifade eden Jarrar, Türkiye'nin kültürünü beğendiğini belirterek, Beşiktaş taraftarı olduğunu ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.