Arabistan'da Yolsuzluk Operasyonları Sürüyor

Arabistan'da geçtiğimiz hafta başlayan gözaltı ve tutuklamalardan sonra yeni bir operasyon dalgası başladı.

Arabistan'da Yolsuzluk Operasyonları Sürüyor

Arabistan'da geçtiğimiz hafta başlayan gözaltı ve tutuklamalardan sonra yeni bir operasyon dalgası başladı.

08 Kasım 2017 Çarşamba 20:28
455 Okunma
Arabistan'da Yolsuzluk Operasyonları Sürüyor

Son günlerde epey karışan Suudi Arabistan, geçen gün başladığı yolsuzluk operasyonunda yeni bir dalgaya girişti. Böylece yeni tutuklamalar da başladı.
İngiliz haber ajansı Reuters’de yayınlanan bir haberde, siyaset ve iş hayatı ile yakından ilgili çok önemli kişilerin Suudi Arabistan’da gözaltına alındığı duyuruldu. Bu maksatla gözaltına alınan son isimler arasında, 6 sene önce ölen Savunma nazırı Prens Sultan bin Abdulaziz ve ailesiyle ilintili şahısların da olduğu belirtildi. Gözlaltına alına başkaca isimlerin ise alt kademeden bürokrat ve görevliler olduğu söyleniyor.

Son gözaltı ve tutuklamalarla birlikte, Suudi Arabistan Devleti, toplamda sekiz yüz milyar dolar değerindeki araziye de el koyacağı konuşulmaktadır. Bu tutuklamalar ve soruşturmalar neticesinde Arabistan borsasının etkisiyle düşmeye başladığı biliniyor. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan ya da tutuklanan şahısların firmalarına ait hisse senetlerinde de değer kaybı yaşandı. Dünyanın bu en büyük petrol ihracatçısının yol açtığı endişe ortamını düşürmek de Suudi Arabistan Merkez Bankası’na düştü.

Arabistan’da hükümetin gerçekleştirmiş olduğu yolsuzluk operasyonlarında iş ve siyaset dünyasından kimi şahısların banka hesapları dondurulmuştu. Ancak Suudi Merkez Bankası, bu olayların uluslar arası şirketlerdeki düzenin bozulmaması gerektiğine dair açıklama yaptı. Son yapılan tasfiyeler sonunda bloke edilen banka hesap sayısı iki bine yaklaştı.

Suudi yetkililerin yaptıkları ilk yolsuzluk operasyonunda toplamda on bir prens ve dört tane bakan tutuklanmıştı.

Son Güncelleme: 08.11.2017 20:31
Anahtar Kelimeler:
Suudi Arabistan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.