Amerikan Merkez Bankası'na Büyük Patron

Servetiyle dikkat çeken Jerome Powell, eğer seçilirse FED'in en varlıklı yöneticisi olacak.

Amerikan Merkez Bankası'na Büyük Patron

Servetiyle dikkat çeken Jerome Powell, eğer seçilirse FED'in en varlıklı yöneticisi olacak.

05 Kasım 2017 Pazar 20:44
181 Okunma
Amerikan Merkez Bankası'na Büyük Patron

2017’nin başında Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. Başkanı olarak seçilen Donald Trump, iki aydır sıkça tartışılan FED Başkanlığı makamı için kurumun yöneticilerinden olan Jerome Powell’ı aday göstermiş ve sektördeki homurdanmaların önüne geçmişti.

Powell’in adaylığını onaylayacak makam ise, ABD Senatosu. Eğer bu adaylık senato tarafından onaylanırsa Jerome Powell, 2018 yılının şubat ayında görevi devredecek olan Janet Yellen’in yerine geçecek. Bu devir teslimi en ilginç kılan detay ise, Jerome Powell’ın, kişisel servetinin 50 milyon doların üzerinde olduğu gerçeği. Powell’in FED’e başkan olarak atanması durumunda, Amerikan Merkez Bankası’nın son 80 yılın en zengin başkanı unvanını alacak.

Başkan adayı Jerome Powell’in FED için bir diğer önemli özelliği de, son kırk yılın ekonomi tâhsili görmemiş tek başkanı unvanıdır. Powell, daha önce hukuk ve siyaset alanlarında eğitim görmüştü. Şuan ki başkan Janet Yellen ile birlikte, önceki başkanlar Alan Greenspan ve Paul Volcker ile Ben Bernanke’nin, ekonomi ihtisas alanlarından doktora yaptıkları biliniyor.

23 Aralık 1913 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin merkez bankası olarak kurulan Federal Rezerv Sistemi’nin bugüne kadarki ilk kadın başkanı ise, 3 Şubat 2014 tarihinde göreve başlayan ve mevcutta görevine devam eden Janet Yellen. FED’in yetkileri arasında aynı zamanda, Amerikan Doları’nın dağıtma görevi de bulunmaktadır. Bu yetkisiyle, ABD’nin en önemli devlet kuruluşları arasında sayılmaktadır.

Son Güncelleme: 05.11.2017 20:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.