Amerika Ocak Ayında TÜFE'de Aynı Kaldı

Amerika Birleşik Devletleri'nin TÜFE verilerine ulaşıldı.

Amerika Ocak Ayında TÜFE'de Aynı Kaldı

Amerika Birleşik Devletleri'nin TÜFE verilerine ulaşıldı.

13 Şubat 2019 Çarşamba 20:22
133 Okunma
Amerika Ocak Ayında TÜFE'de Aynı Kaldı

Amerika Birleşik Devletleri’nin yayımlanan tüketici fiyatlarının petrol fiyatları üzerindeki gerileme ile bir önceki aya kıyasla değişiklik göstermediği bilgisine ulaşıldı. TÜFE’nin yıllık yükselişinin yüzde 1,9 olduğu bilinirken bu oranın yüzde 1,6’ya kadar gerilediği tespit edildi.

Ulaşılan verilerde bu değerin de son bir buçuk yıl içindeki en düşük artış olduğu ifade edildi. Bunun yanı sıra beklentinin aylık bazda yüzde 0,1 oranında yıllık temelde ise yüzde 1,5 oranında olduğu belirtiliyordu.

Çekirdek TÜFE’nin yıllık oranda yüzde 2,1 beklendiği, üçüncü ayda ise yüzde 2,2 oranında gerçekleştiği aylık temelde görülen artışın ise yüzde 0,2 olarak kaydedildiği ve beklentiler doğrultusunda gerçekleştiği öğrenildi.

Bununla birlikte enflasyonun sıkılaşmakta olan istihdam piyasasına nazaran Çin’de ve Avrupa’daki ekonomilerin yavaşlaması, petrol fiyatlarında da görülen düşüşlerin tetikleyiciliğinde ılımlı bir grafikte seyrettiği vurgulandı.

Anahtar Kelimeler:
AmerikaTüfeVeriEnflasyon
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.