Amerika'nın İran Yaptırımları Bugün Yeniden Başlıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'a uyguladığı yaptırımların ikinci aşaması bugün başlıyor.

Amerika'nın İran Yaptırımları Bugün Yeniden Başlıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'a uyguladığı yaptırımların ikinci aşaması bugün başlıyor.

05 Kasım 2018 Pazartesi 08:34
201 Okunma
Amerika'nın İran Yaptırımları Bugün Yeniden Başlıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin İran ile gerçekleştirdiği nükleer anlaşmasının tek taraflı feshinden sonra, ülkeye uygulayacağı ikinci yaptırım adımlarının bugün başlayacağı öğrenildi. ABD Başkanı Donald Trump’ın uygulamaya koyacağı yaptırımların ikinci adımı bugün yürürlüğe giriyor.

Trump’ın anlaşmaya tek taraflı son vermesiyle birlikte, ABD Hazine Bakanlığı, İran’a yapılacak yaptırımların 90 ile 180 günlük aşamalarda gerçekleştireceğini duyurmuştu.

Bugün uygulanmaya başlayacak olan yaptırımların altı maddeden oluştuğu belirtiliyor. Bu maddelerin başında ise liman operatörleri ile gemi sektörlerinin yer aldığı kaydedilmişti. İkinci aşamada ise petrolle ilgili işlemlerin yer aldığı görüldü. İran Ulusal Petrol Şirketi (NITC) gibi şirketleri kapsadığı görülen yaptırımlarda, İran’ın petrol ve ürünlerinin satın alımına ilişkin uluslararası kısıtlamaların getirileceği vurgulandı.

Bunların yanı sıra yabancı finans kuruluşlarının da İran Merkez Bankası ile birtakım İranlı finans kuruluşlarının ambargoya dahil edildiği öğrenilirken, beşinci ve altıncı maddelerin ise aracılık ve sigorta şirketlerini kapsadığı kaydedilirken, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in yaptığı son açıklamasında, bu maddelerle birlikte 700’den fazla İranlı şirketin daha kara listeye ekleneceğini belirttiği öğrenildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise İRanla yeni bir anlaşma yapılması gerektiğini ifade ederek 12 madde ve şart içerek teklif ortaya attığı görüldü. Bu maddeler ise;

1- İran, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansına (UAEA) önceki nükleer programlarının askeri boyutlarını tamamen açıklamalı ve bu çalışmalarını daimi ve doğrulanabilir olarak tamamen bırakmalı.

2- İran, uranyum zenginleştirmeyi durdurmalı ve bir daha asla plütonyum işlememeli.

3- İran, UAEA'ya tüm ülkedeki tesislere koşulsuz erişim hakkı tanımalı.

4- İran, balistik füze üretimine son vermeli ve nükleer kapasiteli füze fırlatma ve geliştirmeyi durdurmalı.

5 - İran, gerçek olmayan suçlamalarla tutukladığı tüm ABD ve bu ülkenin ortak ve müttefiki olan ülkelerin vatandaşlarını serbest bırakmalı.

6 - İran, Hizbullah, Hamas ve Filistin İslami Cihad Hareketi de dahil olmak üzere Ortadoğu'daki tüm "terörist gruplara" desteğini geri çekmeli.

7- İran, Irak hükümetinin egemenliğine saygı duymalı ve Şii milislerin silahsızlandırılması, tasfiyesi ve yeniden entegrasyonuna izin vermeli.

8- İran, Husi milislere askeri desteğini kesmeli ve Yemen'de barışçıl siyasi çözüm için çalışmalı.

9- İran, Suriye'nin tamamında İran komutasında bulunan güçleri geri çekmeli.

10- İran, Afganistan ve bölgedeki Taliban ve diğer teröristlere verdiği desteği kesmeli ve El Kaide’yi barındırmayı bırakmalı.

11- İran, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü'nün dünyadaki terörist ve militan ortaklarına verdiği desteği kesmeli.

12- İran, birçoğu ABD'nin müttefiki olan komşularına karşı tehditkar davranışlarına son vermeli, İsrail'i yok etme ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerine füze atmaktan vazgeçmeli.

Son Güncelleme: 05.11.2018 08:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.