Almanya'da Sanayi Üretimi Yüzde 0,2 Oranında Arttı

Destatis'in geçici verilerine göre, Avrupa'nın en güçlü ekonomisi Almanya'da sanayi üretimi, yılın dokuzuncu ayında sekizinci aya kıyasla yüzde 0,2 arttı. Sanayi üretimi geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla da yüzde 0,8 artış gösterdi.

Almanya'da Sanayi Üretimi Yüzde 0,2 Oranında Arttı

Destatis'in geçici verilerine göre, Avrupa'nın en güçlü ekonomisi Almanya'da sanayi üretimi, yılın dokuzuncu ayında sekizinci aya kıyasla yüzde 0,2 arttı. Sanayi üretimi geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla da yüzde 0,8 artış gösterdi.

07 Kasım 2018 Çarşamba 12:40
124 Okunma
Almanya'da Sanayi Üretimi Yüzde 0,2 Oranında Arttı

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı geçici verilere göre, eylülde mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, ağustosa kıyasla yüzde 0,2 yükseldi. Sanayi üretimi Eylül 2017’ye göre ise yüzde 0,8 artış gösterdi.

Piyasalarda, Almanya'da sanayi üretiminin eylülde, aylık yüzde 0,1 artması bekleniyordu. Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı geçici veriler, ülkede eylülde önceki aya kıyasla enerji ve inşaat hariç sanayi üretiminin sabit olduğunu ortaya koydu.

Almaya'da, Eylül'de sanayi içerisinde sermaye malı üretimi yüzde 0,9 artarken, tüketim malları üretimi yüzde 0,3 düşüş gösterdi. Ara malı üretimi yüzde 0,1, enerji üretimi de yüzde 3,3 geriledi.

Öte yandan, daha önce yüzde 0,3 azaldığı açıklanan ağustos ayı verisi, yüzde 0,1 artış olarak düzeltildi.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da, ülkede sanayi üretiminin bu yılın temmuz-eylül döneminde geçici olarak zayıf seyrettiği ifade edildi.

Açıklamada, ülkede otomotiv sektöründe üretimin yavaşlamasına sebep olan mevzuattaki (emisyon) değişikliklerin tamamlanmak üzere olduğu aktarılarak, "Emisyona yönelik (WLTP- Hafif Otomobiller için Dünya Çapında Uyumlu Test Prosedürü) sorunların çözümü aşamalı olarak başarılacak. Bunun da sanayi üretimini yıl sonuna doğru teşvik etmesi bekleniyor." denildi.

Söz konusu verilere göre, ülkede eylülde fabrika siparişleri, aylık bazda yüzde 0,3 artarken, yıllık bazda yüzde 2,2 azaldı. Ülkede fabrika siparişlerine ilişkin piyasa beklentisi aylık bazda yüzde 0,6 azalması yönündeydi.

"SANAYİ ÜRETİMİ DAHA DA ZAYIFLAYABİLİR"

ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, Almanya'nın sanayi üretimine yönelik yatırımcılar için yazdığı notta, biraz olumlu olan eylül ayı sanayi üretim verilerinin üçüncü çeyrekteki büyümeye olumlu katkısı için geç kalındığını vurguladı.

Bu yılın 9 ayında ülkede sanayi üretiminin yatay seyrettiğini belirten Brzeski, "Küresel ticaret ihtilaflarının artması ya da ABD ve Çin'deki önemli ekonomik yavaşlama ve Brexit nedeniyle geçici tedarik zincirindeki karışıklıklar Alman sanayi üretimini daha da zayıflatabilir." uyarısını yaptı.

ALMAN EKONOMİSİ YÜZDE 0,3 KÜÇÜLEBİLİR 

Ülkenin önde gelen ekonomi enstitülerinden Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW), geçen hafta, Alman otomobil sektöründeki üretimin, otomotiv mevzuatındaki (emisyon) değişiklikler nedeniyle istenen hıza ulaşamamasından dolayı ülke ekonomisinin bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,3 küçülebileceğini açıklamıştı.

Ülkede hükümet de bu yıl ve 2019'a ilişkin büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmişti. Bu yıl için daha önce yüzde 2,3 olarak açıklanan resmi büyüme beklentisi 1,8'e, 2019 yılı için ise yüzde 2,1'den 1,8'e indirilmişti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.