Akıllı Bavullar Uçaklara Alınmayacak

Son dönemde kullanımı artan akıllı bavullar, ABD'li havayolu şirketlerinin aldığı kararlar neticesinde Ocak ayından itibaren uçuşlarda kullanılamayacak.

Akıllı Bavullar Uçaklara Alınmayacak

Son dönemde kullanımı artan akıllı bavullar, ABD'li havayolu şirketlerinin aldığı kararlar neticesinde Ocak ayından itibaren uçuşlarda kullanılamayacak.

10 Aralık 2017 Pazar 09:24
213 Okunma
Akıllı Bavullar Uçaklara Alınmayacak

Teknoloji ile birlikte hayatımızın neredeyse her anında bir kolaylıkla karşılaşırken, bu teknolojinin bir ürünü olan akıllı bavullar son dönemde popülerleşmeye başladı. Tüketici akıllı bavullar sayesinde cep telefonlarını şarj edebiliyor. Aynı zamanda bu ürünler kendi kendine hareket etme özelliği ile tüketicilere kolaylık sağlıyor. Havaalanlarında sık sık yolculuklarda kullanılan bu bavullara bir yasak getiriliyor.

Tüketici artık havaalanlarında akıllı bavul kullanımına şartlar getirilecek. ABD’de yer alan havayolu şirketleri bir karar alarak akıllı bavulların belirtilen koşullardaki özellikleri bulundurmaması halinde uçuşlarda kullanılamayacak.

Eğer yolcuların kullandığı akıllı bavullarda çıkarılabilir bir pil bulunmuyorsa o bavulla uçağa binilemeyecek. Amerikan Havayolları’nın şart koştuğu bu şarj edilebilir pillerin bavullarda olmaması durumunda uçaklarda taşınması yasaklanacak. Alınan kararın 15 Ocak tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği belirtildi. Havayolu şirketlerinden Delta ve Alaska Havayolları kararı alan firmalar arasında yer alıyor.

Uçaklara alınacak akıllı bavullarda yalnızca tek kriter aranıyor, bu da şarj edilebilir olması ve çıkarılabilir bir bataryasının valiz yada bavulda bulunması gerekiyor. Bu koşulu yerine getiremeyen bavullar seyahatlerde uçağa alınamayacak.

Bavullarda şarj edilebilir pil olmasının aranmasına havayolu şirketlerinden detaylı bir açıklama önümüzdeki günlerde gelecek diye tahmin ediliyor. Kararın Ocak ayının ortasından itibaren uygulanacağını belirten havayolu şirketlerine karşılık bavulları üreten firmalardan cevap geldi. Ürünlerin herhangi bir riski bulundurmadığını açıklayan üretici firma, sorunsuz olan bavullar için gerekli kanıtları toplayarak sunacaklarını ve yürürlüğe girmeden kaldırılabileceğini belirtti.

Anahtar Kelimeler:
Akıllı BavulYasakHavayolu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.