Air India’ya Alıcı Çıkmadı

Hindistan hükümetinin Air India çabası, planladığı gibi sonuçlanmadı. Yüzde 76’sı devlete ait olan şirkete alıcı çıkmadı.

Air India’ya Alıcı Çıkmadı

Hindistan hükümetinin Air India çabası, planladığı gibi sonuçlanmadı. Yüzde 76’sı devlete ait olan şirkete alıcı çıkmadı.

03 Haziran 2018 Pazar 14:17
153 Okunma
Air India’ya Alıcı Çıkmadı

Yüzde 76 oranı Hindistan kontrolünde bulunan Air India’nın bir yıldır planlanan satışı gerçekleşmedi. Hindistan tarafından açıklanmayan satış bedelinde şirketin var olan 7 milyarlık borcunun 5 milyar dolarlık bedelinin karşılanması talep edildi.

Var olan borçları sebebiyle Air India’nın özelleştirilmesi çabaları etkisiz kaldı.
Başbakan Narendra Modi’nin ekonomik faaliyetlerinde öncelik arz eden hususu ekonomik sıkıntılı dönem yaşayan Air India’nın ihalesine teklif dahi geldi.

Hindistan’ın Sivil Havacılık Bakanlığı, resmi Twitter hesabından teklif gelmediği teyit etti. 7 milyar dolarlık borcu nedeniyle satılmak istenen Air India'nın satışı başarısız oldu. Devlet, bu yıl yapacağı özelleştirmelerden 1 trilyon rupi dolar bazı ile 15 milyar dolar toplayarak bütçe açığını kapatmayı hedefliyordu.

Devlete ait olan yüzde 76 hissesini elden çıkarmak isteyen Modi hükümeti, firmanın borcunun 5 milyar dolarlık kısmını da alıcının üstlenmesini umut ediyordu.

Hindistan Sivil Havacılık Eski Genel Müdürü Kanu Gohain, Air India'yı tüm varlıkları, iştirakleri ve diğer unsurlarıyla tamamen alacak birilerini bulmanın birikmiş borç yüzünden çok zor olduğunu belirtti.

 

Anahtar Kelimeler:
Air IndiaHindistan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.