Ağustos Ayında Avrupa'da İnşaat Üretimi Geriledi

İnşaat üretiminde Avrupa'da Ağustos ayında gerileme kaydedildi.

Ağustos Ayında Avrupa'da İnşaat Üretimi Geriledi

İnşaat üretiminde Avrupa'da Ağustos ayında gerileme kaydedildi.

17 Ekim 2018 Çarşamba 14:54
144 Okunma
Ağustos Ayında Avrupa'da İnşaat Üretimi Geriledi

İnşaat üretiminin bu yılın Ağustos ayında bir önceki aya kıyasla Euro Bölgesi ve Avrupa Birliği için yüzde 0,5 oranında gerilediği tespit edildi.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan ilk verilere istinaden Euro Bölgesi’nde mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat üretiminin Ağustos ayından Temmuz ayına oranla yüzde 0,5 azaldığı, inşaat üretiminin de 2017 yılının Ağustos ayına bazla yüzde 2,5 oranında gerilediği bilgisine ulaşıldı.

Bununla birlikte 28 üyesi bulunan Avrupa Birliği’nde inşaat üretiminin Ağustos ayında bir önceki aya bazla yüzde 0,5 oranında azalış, 2017 yılının Ağustos ayına bazla da yüzde 2,3 oranında artış kaydedildiği belirlendi.

Verisi mevcut AB üyeleri için ise Ağustos ayında inşaat üretimine önceki aya kıyasla en çok azalışın yüzde 2,4 ile İsveç’te en çok artışın ise yüzde 2,8 ile Slovenya’da ölçüldüğü izlendi.

Yıllık bazda ele alınan inşaat üretiminin en çok yükseldiği ülkenin yüzde 33,5 ile yine Slovenya olduğu tespit edilirken, en fazla azalışın da yüzde 10,3 ile Romanya’da olduğu bilgisine ulaşıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.