"ABD ve İsrail'in Politikaları Bölgede Gerginliği Yükseltiyor"

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in Başkenti olarak tanımasının yankısı sürerken, Filistinli siyasi analist Harb, Beyaz Saray yönetimi ve İsrail'in güttüğü politikanın Filistinlileri öfkelendirdiğini, bunun sonucunda da bölgede gerginliğin tırmandığını söyledi.

"ABD ve İsrail'in Politikaları Bölgede Gerginliği Yükseltiyor"

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in Başkenti olarak tanımasının yankısı sürerken, Filistinli siyasi analist Harb, Beyaz Saray yönetimi ve İsrail'in güttüğü politikanın Filistinlileri öfkelendirdiğini, bunun sonucunda da bölgede gerginliğin tırmandığını söyledi.

21 Şubat 2018 Çarşamba 11:46
115 Okunma
"ABD ve İsrail'in Politikaları Bölgede Gerginliği Yükseltiyor"

Filistin topraklarını kuşatarak Müslüman halka zulüm eden ve bu tutumunu son dönemlerde arttıran İsrail askerleri "bazı kişileri arama gerekçesiyle" Batı Şeria'daki kentlere baskınlarını çoğaltırken, Filistinlilerin ise bu baskınlara ciddi tepkiyle karşılık verdiği gözlemlendi. Askerlerin baskınlar sırasında halkın öfkesiyle karşı karşıya kaldığı ve birçok bölgede arama yapamadan geri çekilmek zorunda bırakıldığı ifade edildi.

Filistin-İsrail arasındaki sıcak gelişmeleri yorumlayan uzmanlar, ABD'nin Kudüs kararı ve İsrail'in politikaları ile tüm bunların halkın kızgınlığının artmasına neden olduğunu kaydetti.

Filistinli uzmanlar, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Kudüs açıklamasının ardından bölgede gerginlik artarken, İsrail'in baskınlarının da bunlara eklenmesiyle halkın öfkesini kabarttığını dile getirdi.

"GERGİNLİK GİDEREK TIRMANIYOR"

Siyasi analist Cihad Harb, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "ABD'nin Kudüs kararı ve İsrail'in politikaları Filistin'de gerginliği arttırıyor." ifadelerini kullanarak, siyasi yollardan İsrail işgalinin bitmesi için ufukta olumlu işaretler bulunmadığını ve bu nedenle Filistinlilerin işgalcilerle mücadele için geçerli sebepleri olduğunu söyledi.

Cihad Harb, yıllardır süren işgale ve haksız uygulamalara bir de İsrail'in baskınları ve yerleşim birimleri faaliyetlerine devam etmesi gibi durumlar da eklenince işgalcilere karşı mücadelenin ivme kazandığını söyledi.

Harb, "Gerginlik patlaması, kendini bazen eylemlerle ifade ediyor. Bunlar düzenli ya da düzensiz eylemler olabilir. Tamamen bir patlamadan bahsetmek için henüz erken. Ancak şartlar bunun altyapısını oluşturuyor. Şartların böyle devam etmesi de bu düzeye geçişi kolaylaştırıyor. Bu gidişat patlamak için bir kıvılcımı bekliyor. " diye konuştu.

"HİDDETİN KABARMASINA NEDEN OLUYOR"

Filistinli siyaset uzmanı Refik Avad ise Beyaz Saray yönetiminin Kudüs kararı sonrasında siyasi ufkun kapanmasının ve İsrail'in öldürme, gözaltına alma ve el koyma gibi uygulamalarla otorite sağlama çabalarının halkın kızgınlığını arttırdığını kaydetti.

Avad, "Bunlara ek olarak fakirlik, işsizlik, İsrail'in Batı Şeria'daki kontrol noktaları ve yolları kapatması öfkeyi körüklüyor. İsrail, halkın yüreğine öfke tohumları ekti. Bu da halkın yaşam ile ölüm arasında bir fark görmemesine sebebiyet verdi. Siyasi değişim olmaması ve mesafe alınmaması bu hiddetin kabarmasına neden oluyor. Nereye varacağını ise önceden kestiremiyoruz."dedi.

Avad, tüm kesimlere Filistinliler konusundaki politikalarını değiştirme çağrısı yaparak, "İsrail, daha önce görülmemiş uygulamalarla halkı kontrol altına almaya çalışıyor. Abluka uyguluyor, kuşatma altına alıyor. Böylece bağımsız devlet hayallerini yıkmak için çabalıyor." değerlendirmesinde bulundu.

"İŞGALCİLERE KARŞI KONULUYOR"

Gazeteci yazar Ahmed Beytavi ise son dönemlerde Nablus, Cenin ve diğer kentlerde yaşananların, halkın özellikle de gençlerin İsrail'e karşı mücadele ruhunu yükselttiğini gözler önüne serdiğini söyledi.

Beytavi, "Halk birlik ruhuyla sınırlı imkanlarıyla işgalcilere karşı arananları koruyor ve savunmaya çalışıyor. Filistinliler, silahsız bir halk. Ancak her bir genç elinden geleni yapıyor. Mesela Ahmed Cerrar saklanırken, bazıları lojistik destek, bazıları yemek, gıda bazıları sığınak yardımı yaptı. İsrail de bazı gençleri 'yardım ve yataklıktan' gözaltına aldı. Bazıları doğrudan işgalcilere karşı koydu." şeklinde görüş bildirdi.

"Bunları anlatırken, birkaç kişiden bahsetmiyorum. Binlerce insandan söz ediyorum." ifadelerini kullanan Beytavi, "İsrail ordusu da son Nablus ve Cenin baskınlarında bunu gördü. Filistinliler, direnişte ivme kazandı. Bu durum İsrail için tehlike çanlarını çaldırıyor." dedi.

İsrail güçlerinin Batı Şeria'daki güçlerini arttırmaya karar verdiğine dikkati çeken Beytavi, İsrail'in gerginliğin ve mücadelenin yayılmasından endişe ettiğini söyledi.

Anahtar Kelimeler:
Batı şeriaFilistinIsrail
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.