ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Kudüs Açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, yaptığı açıklamada Büyükelçiliğin Küdus’e bir an önce taşınacaklarını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Kudüs Açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, yaptığı açıklamada Büyükelçiliğin Küdus’e bir an önce taşınacaklarını ifade etti.

07 Aralık 2017 Perşembe 08:56
178 Okunma
ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Kudüs Açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson tarafından yapılan bir açıklamada ABD Başkanı Donald Trump tarafından alınan Kudüs kararına yönelik olarak uygulamaların başlayacağı ve bu kapsamda Büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması için gerekli bütün hazırlıklara başlanacağı bildirildi.

Geçtiğimiz gün ABD Başkanı Trump tarafından, Tel Aviv’deki büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması hususunda hazırlıklara başlanması talimatı verildiği ifade edilirken, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu kararın hemen uygulanmaya başlanacağı belirtildi.

Bu kapsamda açıklamalar yapan Rex Tillerson “Başkan Trump'ın, Kudüs'ü başkent olarak kabul etmesi, İsrail Meclisi, Yüksek Mahkemesi, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın ofislerinin Kudüs'te olması gerçeğiyle örtüşmektedir”  diyerek kalıcı barışın sağlanacağına inandığını ifade etti.

ABD Başkanı Trump tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada “Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir. Dışişleri Bakanlığına, Tel Aviv'deki büyükelçiliğimizin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatını verdim” şeklinde konuşmuş ve bütün dünya ülkelerinden tepki toplamıştı.

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da konuyla ilgili uyarı mesajı yayımladığı belirtilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda söz konusu olayın Müslümanlar arasında infiale sebep olabileceği belirtilmiş ve alınan bu karardan vazgeçilmesi gerektiği kaydedilmişti. Küresel çapta birçok ülkeden benzer mesajlar yayımlanırken, ABD Başkanı Donald Trump, kararından vazgeçmeyerek almış olduğu kararı faaliyete soktu. Dünya çapında bir kaos oluşturan durum ile ilgili gelişmeler dolaylı yollardan ekonomi üzerinde de baskı kuracak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.