ABD'de New York Borsası Haftayı Rekorla Kapattı

New York borsası kapanış esnasında Dow Jones ve S&P 500 ile rekora koştu.

ABD'de New York Borsası Haftayı Rekorla Kapattı

New York borsası kapanış esnasında Dow Jones ve S&P 500 ile rekora koştu.

09 Aralık 2017 Cumartesi 09:24
133 Okunma
ABD'de New York Borsası Haftayı Rekorla Kapattı

Amerikan Birleşik Devletleri’ndeki borsalarda, Cuma günü yapılan işlemler ile birlikte açıklanan veriler doğrultusunda yükseliş görülürken Dow Jones ve Standard &Poor’s (S&P) 500 endeksinde rekor kırıldı.

Dow Jones Sanayi Endeksi’nde 117,68 puan artış görülürken söz konusu artış ile beraber 24.329,16 puana çıkan endeks dikkat çekerken öte yandan S&P 500 endeksi 14,52 puanlık bir kazanç sağlayarak 2.651,50 puana kadar yükseldi. Çıktığı seviyeler ile birlikte rekor kıran endekslerin dışında Nasdaq Teknoloji Endeksi’nde ise 27,24 puanlık bir artış kaydedilirken söz konusu artış sonrası endeks 6.840,08 olarak kaydedildi.

Artış yaşayan endekslerde temel belirleyici nokta Kasım ayına ilişkin istihdam raporu oldu.. Söz konusu veriler, beklentinin üzerinde açıklandı. Yayımlanan verilere göre ABD’de tarım dışı istihdam 228 bin arttı, işsizlik oranı ise %4,1 olarak, geçen aya göre değişim göstermedi.

ABD Merkez Bankası’nın da doğrudan takip ettiği veriler arasında ortalama saatlik ücretlere ilişkin Kasım ayı verileri %0,2 ve yıllık veriler %2,5 oranında artış gösterdi.

Haftanın son günü açıklanan başka bir veriyle göre tüketici güvenine ilişkin raporda yer alan bilgilerde Aralık ayında 96,8’lik oran ile son 90 günün en kötü seviyelerine inildiği kaydedilmiş oldu.

Piyasaların kapalı olduğu bugün ve yarın, siyasi gelişmeler takip edilebilir. Özellike  ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kapsamındaki açıklamaları piyasalar için büyük önem arz ediyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.