ABD'de 5 Binden Fazla Uçuş İptal Edildi

Dondurucu soğukların etkisini giderek arttırdığı ABD'de, Cuma günü sabah saatlerinde başlayan şiddetli yağmur, sert rüzgar ve fırtına yüzünden 5 binin üzerinde uçuş iptal edildi.

ABD'de 5 Binden Fazla Uçuş İptal Edildi

Dondurucu soğukların etkisini giderek arttırdığı ABD'de, Cuma günü sabah saatlerinde başlayan şiddetli yağmur, sert rüzgar ve fırtına yüzünden 5 binin üzerinde uçuş iptal edildi.

03 Mart 2018 Cumartesi 11:24
100 Okunma
ABD'de 5 Binden Fazla Uçuş İptal Edildi

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) kuzeydoğusunda etkisini gidereka arttıran şiddetli yağmur, sert rüzgar ve fırtına nedeniyle 5 bin 500'den fazla uçuş iptal edildi.

Uçuş hizmetleri sağlayan FlightAware'in rakamlarına göre, dün ABD'de 5 bin 536 uçuş iptal edilirken, 17 bin seferde de aksamalı şekilde gerçekleşti.

ABD Federal Havacılık İdaresinden (FAA) konuya ilişkin yapılan açıklamada, fırtına nedeniyle ülkenin kuzeydoğu eyaletlerindeki havaalanlarında rötarlar olduğu ifade edildi.

Ülkenin popüler kentlerinden New York'un en büyük ikinci havaalanı LaGuardia'dan yapılan duyuruda, dün öğle saatlerinden itibaren bütün uçuşların askıya alındığı ve yaklaşık 600 uçuşun iptal edildiği aktarıldı.

En büyük havaalanı olan John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı'nda ise yerel saatle 23.00 (TSİ 07.00) itibarıyla 462 uçuşun iptal edildiğini açıklandı.

Ülkenin en büyük demiryolu şirketlerinden Amtrak ise New York ile Boston şehirleri arasındaki tren seferlerinin askıya aldığını duyurdu.

Ülkede şu ana kadar en az 5 kişinin yaşamını yitirmesine ve 1 milyondan fazla kişinin elektriksiz kalmasına yol açan fırtına, en çok kuzeydoğu eyaletlerinden Massachusetts'in en büyük şehri olan Boston'u vurdu.

Boston'da deniz dalgalarının metrelerce yüksekliğe ulaştığı, gelgitlerin yaşandığı ve sel felaketlerinin görüldüğü aktarılırken, şehrin limanında dalga boyunun rekor düzeyde yüksek seviyeye ulaştığı ve kentte 440 bin kişinin elektriksiz kaldığı belirtildi.

Ülkenin kuzeydoğusunda 22 milyon kişi için sel felaketi uyarısı geçildiği ifade edilirken, yetkililer deniz kıyısında yaşayan vatandaşların tahliye işlemleri için her an hazır bulunmaları gerektiğini kaydetti.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle ABD'nin başkenti Washington D.C'de cuma günü federal kurumlar ve okullar kapalıydı.

Fırtınanın kuzeydoğu eyaletlerinde bugün de devam edeceği tahmin ediliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.