AB Komisyonu Başkanı Juncker: Biz Saf Serbest Ticaretçi Değiliz

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Juncker, Avrupa'nın uluslararası kurallar çerçevesinde açık ve serbest ticarete inandığını ve ekonomilerin buna dayandığını ifade ederek, kendilerinin "Ancak serbest ticaretçiler olmadığını söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Juncker: Biz Saf Serbest Ticaretçi Değiliz

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Juncker, Avrupa'nın uluslararası kurallar çerçevesinde açık ve serbest ticarete inandığını ve ekonomilerin buna dayandığını ifade ederek, kendilerinin "Ancak serbest ticaretçiler olmadığını söyledi.

13 Mart 2018 Salı 17:51
69 Okunma
AB Komisyonu Başkanı Juncker: Biz Saf Serbest Ticaretçi Değiliz

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunun 22-23 Mart tarihlerinde gerçekleşecek AB Liderler Zirvesi hazırlık toplantısında açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Başkanı  Jean-Claude-Juncker, zirvenin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABDçelik ve alüminyuma yönelik gümrük tarifelerine ilişkin konuları ele aldı.

Juncker, Batı Balkanlar ziyaretinin ardından bölge ülkelerinin AB'ye yönelik inancını görme fırsatı yakaladığını belirterek, "Batı Balkanların bize, birlik içinde kendimize verdiğimizden çok daha fazla değer verdiğini gördüm. Bu inancı tüm 27 üye ülkede de görmek istiyorum." dedi.

Batı Balkan ülkelerinin birliğe tam üyelik sürecinde yapması gereken çok iş olduğunu kaydeden Juncker, "Bölge liderlerine de söylediğim gibi, hızlı bir üyelik süreci yok, somut gelişmeler hızdan daha önemli. Her ülke kendi özellikleriyle birlikte ele alınacak. Sabit tarih veya zaman sınırı yok." ifadelerini kullandı.

'AB SAF SERBEST TİCARETÇİ DEĞİL'

Birliğin uluslararası kurallar çerçevesinde serbest ve açık ticarete inandığını dile getiren Juncker, "Ekonomimiz buna dayanıyor ve tüketicilerimizin beklentisi de bu yönde ancak biz saf serbest ticaretçiler de değiliz." değerlendirmesinde bulundu.

Juncker, AB endüstrisinin adil olmayan ticaret hamleleriyle hedef alınması halinde kayıtsız kalmayacağını ifade ederek, AB ihraçlarının ABD'nin ulusal güvenliğini tehdit etmediğinin çok açık olduğunu belirtti.

AB Liderler Zirvesi'ne giden süreçte bu konunun sıcaklığını koruyacaklarını vurgulayan Juncker, Beyaz Saray'dan konuya ilişkin yakın zamanda açıklık getirilmesini beklediğini, ortaklarla beraber bu uygulamadan muaf tutulmak için çalışmaları sürdüreceklerini söyledi.

Juncker, tüm ihtimallere karşı hazırlıklı olduklarının da altını çizerek, gerek duyulması durumunda AB'nin ABD'ye cevap verebileceğini kaydetti.

Juncker, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kuralları kapsamında AB'nin ABD'nin hamlesine cevap verme hakkı bulunduğunu vurgulayarak, ABD'nin pazarını kapatmasıyla AB'ye ithalatların aniden artması durumunda, korunma önlemlerini devreye sokacaklarını ve DTÖ ile anlaşmazlıkları çözme görüşmeleri yapacaklarını kaydetti.

Beyaz Saray yönetimi ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergileri getirileceğini açıklamasının ardından AB, ABD'nin bölgeye yaptığı ihracata karşı önlemler alınacağını duyurmuştu.

AB, ABD'ye yanıt olarak yüzde 25 gümrük vergisi uygulamayı planladığı ürün listesi oluşturmak için girişimlerine başlamıştı.. Bu listede fıstık ezmesi, kot pantolon, motosiklet, nevresim, ruj, çelik gaz tankı, haddelenmiş çelik, boru, tüp, ızgara, lavabo, vantilatör, merdiven, yat, barbunya, pirinç, viski, yaban mersini, portakal suyu, tütün, puro gibi ürünlerin bulunacağı öngörülüyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.