Zarrab Davası Dolar/TL Üzerinde Baskı Kuruyor

Gündemde olan ABD’deki davaların da etkisi ile birlikte dolar/TL 3,91 lira üzerinden işlemlerine devam ediyor.

Zarrab Davası Dolar/TL Üzerinde Baskı Kuruyor

Gündemde olan ABD’deki davaların da etkisi ile birlikte dolar/TL 3,91 lira üzerinden işlemlerine devam ediyor.

02 Aralık 2017 Cumartesi 16:13
209 Okunma
Zarrab Davası Dolar/TL Üzerinde Baskı Kuruyor

Yaklaşık olarak 3 gündür devam eden, Türk ve İran uyruklu Reza Zarrab’ın New York Federal Mahkemesi’nde vermiş olduğu ifadeler ile birlikte birçok detayın ortaya çıkması ile birlikte dünya gündeminde önemli bir gündem maddesi oluşturan olay ekonomiye de etki etti.

Dolar dün 3.90 liraya kadar geriledikten sonra bugün itibariyle 3,91 lira üzerinden işlemlerini sürdürüyor.

Dün sabah 08:57’de 3.92 liranın üzerinden işlem gören dolar bugün hafif düşüş yaşadı.

Döviz fiyatları kapsamında İş Yatırım tarafından yayımlanan notta ABD’de süren dava ile ilgili olarak piyasalarda oynaklığın sürdüğü ifade edilirken Ziraat Yatırım tarafından yapılan açıklamada ise, orta vadeye yayılma gücüne erişebilecek toparlanma sürecine girilebilmesi için 105 bin seviyelerinin üzerine çıkılması gerektiği belirtildi. Piyasaların gözü ABD’de devam eden duruşmaları takip etmeye devam ediyor.

Davanın detaylarında Zarrab, Halkbank yetkililerinden Mehmet Hakan Atilla’nın yargılanması sürecinde ABD savcılar ile işbirliği yapmayı kabul etmiş ve bu kapsamda birçok detayı teker teker açıklamıştı. Söz konusu para aklamanın iddia edildiği davada dönemin Başbakan’ının Recep Tayyip Erdoğan olduğu belirtildi.

Zarrab’ın açıklamalarında yer alan bilgilere göre eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile eski Hazine Bakanı Ali Babacan’ın fon taşımaları için Ziraat Bankası ve Vakıf Bank’a yetki verildiği belirtildi. Dün davanın son gelişmelerinde çeşitli fotoğraflar davaya resmi evrak olarak eklendi.

Anahtar Kelimeler:
DolarAbd
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.