Venezuela Kripto Para Üretimini Sevdi: Petro Gold Yolda

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro tarafından yapılan açıklamada ülkenin yeni kripto para birimi Petro Gold’un tanıtımının yapılacağı bildirildi.

Venezuela Kripto Para Üretimini Sevdi: Petro Gold Yolda

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro tarafından yapılan açıklamada ülkenin yeni kripto para birimi Petro Gold’un tanıtımının yapılacağı bildirildi.

23 Şubat 2018 Cuma 10:35
162 Okunma
Venezuela Kripto Para Üretimini Sevdi: Petro Gold Yolda

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro Petro Gold’un tanıtımının bir hafta içerisinde olacağını açıkladı.

Venezuela'nın ikinci kripto para biriminin değerli metaller tarafından destekleneceğini açıklayan Maduro Petro’nun başarılı satışından 2 gün sonra "Gelecek hafta petro'nun gelişimine katkı sağlayacak olan ve altınla desteklenen Petro Gold'u piyasaya tanıtacağım" sözlerini kaydetti. 

Ülkenin yeni kripto paraları hakkında değerlendirmede buluan Venezuela Ekonomi Bakanı Simon Zerpa'nın Aralık sonunda, ülkede yaşanan ekonomik karışıklıklardan kurtulmak adına gerçekleştirilebilecek en mantıklı eylemin kripto para piyasasına katılmak olduğunu söylemesinden sonra, "Petro" adıyla Venezuela'nın sanal para birimleri piyasasına gireceği açıklamıştı.

20 Şubat’ta başlatılan Petro ön satışlarında 82.4 milyon petro ön satışa sunuldu. Venezuela Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tareck El Aissami tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada, "Petro kripto para hem Venezuela vatandaşları tarafından hem de yabancı ülke vatandaşları tarafından alınabilir" sözleri yer aldı. Venezuela, petrol destekli kripto para birimi "petro"nun ön satışının ilk gününde 735 milyon dolar talep toplamıştı.

Venezuela muhalefet partisinin fazla olduğu Kongre’de Petro duyurusunun ardından, kripto para birimini ülkenin petrol rezervlerini ipotek altına alan "yasa dışı ve anayasaya aykırı" bir araç olarak nitelendirilirken, ABD de, petroya yatırım yapan vatandaşlarını, "yaptırımları ihlal ettikleri" hususunda ikaz etti.

Açıklanan haberlerde Petro’ya ılımlı bakan yatırımcılar arasında Brezilya, Danimarka, Honduras, Polonya, Norveç ve Orta Doğu’dan birçok yatırımcı yer aldı. Açıklanan ülkeler arasında bazılarının da petroyu bir ödeme şekli olarak kabul etmeye başladığı bildirildi.

Görünen o ki Maduro, Petro satışlarının başarılı sonuçlar vermesi neticesinde, yeni kripto para birimi olan Petro Gold’u piyasaya sürme kararı aldı.

İran'da Kripto Para Üretimine Geçiyor

Sosyal medya platformu üzerinden açıklamada bulunan İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehrumi, Post Bank'ın kripto para geliştirmek için bildirdi.
 
İnternet sitesinde yer alan habere göre, Merkez Bankası'nın İran'daki dijital para birimlerini kontrol etmek amacıya diğer kurumlarla işbirliği içerisinde olduğu açıklandı. 

 

Son Güncelleme: 23.02.2018 11:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.