Son Gelişmeler Dövizi Olumlu Etkiledi

Yaşanan son gelişmelerden olumlu etkilenen dolar ve euro düşüş eğilimine devam etti.

Son Gelişmeler Dövizi Olumlu Etkiledi

Yaşanan son gelişmelerden olumlu etkilenen dolar ve euro düşüş eğilimine devam etti.

06 Aralık 2017 Çarşamba 21:19
185 Okunma
Son Gelişmeler Dövizi Olumlu Etkiledi

Geçtiğimiz günlerde rekor seviyelerine kadar ilerleyen Amerikan doları, ABD’de devam etmekte olan Reza Zarrab davasından da etkilenmeye devam ediyor. 3,95 TL sınırına kadar ilerleyen dolar, Merkez Bankası’nın faizleri artırma ile ilgili açıklamasıyla tansiyonunu düşürmüş ve gerileme kaydetmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dün yaptığı açıklamalardan etkilenen dolar, düşüşüne devam etmişti. Dolar, son birkaç gündür yaşanan hadiseler nedeniyle 3,90 TL’ye ve ardından da 3,85 TL’ye kadar düşmüştü. Dövizde gerileyen sadece dolar olmadı. Euro da 4,55 TL seviyelerine kadar geriledi. 

Bu sabah 3,85 TL ile güne başlayan dolar, akşam saatleri itibarıyla 3,84 TL’ye kadar geriledi. Euro ise sabah saatlerinde 4,56 TL sınırında iken, akşam vakitlerinde 4,55 TL’ye kadar indi. Doların gün içerisinde sakin bir seyir izlemesi de olumlu bir tepki olarak yorumlandı.

Merkez Bankası, önümüzdeki hafta düzenleyeceği toplantıda faizler için yüz bazlık artış öngörecek. Bunu iyiye yoran dolar da, finans uzmanları tarafından doların düşeceği yönünde sinyallere işaret gösterildi. Doları yakın zamanda menfî yönden etkileyecek bir başka olay da, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmek istemesi oldu. Bu kararın başta Türkiye ve İsrail olmak üzere, ABD ile de sorunlar yaşatacağı muhakkak. Bu doğrultuda dövizin de ne gibi etkileneceği henüz bilinmiyor.

Anahtar Kelimeler:
DolarEuro
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.