'Petro'ya Yoğun İlgi

Kendi kripto parasını üreten Venezuela, petroyu satışa 60 dolar üzerinden sundu.

'Petro'ya Yoğun İlgi

Kendi kripto parasını üreten Venezuela, petroyu satışa 60 dolar üzerinden sundu.

21 Şubat 2018 Çarşamba 15:27
128 Okunma
'Petro'ya Yoğun İlgi

Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro, ön satışlarına başlanan ülkenin kripto para birimi "petro"nun satışa sunulduğu ilk gününde 735 milyon dolar yatırım yaptığını belirtti.

Venezuela kanalında açıklamada bulunan Devlet Başkanı Nicholas Maduro, dijital para birimi olan petronun ön satışlarının ilk gününde 735 milyon dolar değerinde satış gerçekleştirdiği bildirildi.

Maduro, geçen yıl sonunda ülkenin kendi dijital para biriminin piyasaya çıkacağını kamuoyuna bildirmişti. Maduro, Venezuela'nın kendi dijital para birimini üretmesiyle dünyaya öncülük edeceğini belirterek, "Bu, 21. yüzyıla atılmış dev bir adımdır." ifadelerini kullandı. 

Ülkenin ekonomik sıkıntısına ulusal petrol, doğal gaz ve maden kaynakları gibi konularda destek sağlaması beklenen petro hakkında Maduro, ABD tarafından Venezuela’ya dayatılan ekonomik yaptırımları anımsatarak, "Petro, Venezuela'nın Superman'e (ABD kastediliyor) karşı ihtiyaç duyduğu kriptonit olacak." açıklamasını yaptı.

Piyasa arzına dair strateji belgesinde kripto para biriminin toplamda 100 milyon petro basılacağı belirtildi. Bunun 38,4 milyonluk bölümü birim başına 60 dolarlık referans fiyatıyla ön satışlarda yatırımcılara sunulacağı ve ön satışlar 19 Mart'a kadar devam edeceği açıklandı. Ülkede 20 Mart'tan sonra 44 milyon petro daha aynı referans fiyatıyla piyasaya sürüleceği ve petronun  düzenlenmesinden sorumlu kurum olan Venezuela Kur ve İlgili Faaliyetler Başmüfettişliği de 17,6 milyon birimi kontrol amacıyla elinde bulunduracağı açıklandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.