Mısır'ın Müsri Döneminde Aldığı Borç Ödendi

Mısır tarafından alınan borçtan geriye kalan son taksit de ödenince, ülkenin Türkiye’ye borcu kalmamış oldu.

Mısır'ın Müsri Döneminde Aldığı Borç Ödendi

Mısır tarafından alınan borçtan geriye kalan son taksit de ödenince, ülkenin Türkiye’ye borcu kalmamış oldu.

02 Kasım 2017 Perşembe 15:30
439 Okunma
Mısır'ın Müsri Döneminde Aldığı Borç Ödendi

Yaklaşık 5 sene önce Türkiye’den kredi alan Mısır, kalan son taksidini de öded ve borcun alındığı yıllarda ülkenin başında Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi bulunuyordu.

O yıllarda ülkenin başında bulunan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, ülkesi adına Türkiye’den aldığı 1 milyar dolar değerindeki kredinin son taksidi ödendi. Reuters tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, son taksidin değeri yaklaşık olarak 200 milyon dolar değerindeydi.

Ülkenin Türkiye’ye borcu kalmazken, diğer ülkelere olan borçları hakkında da bilgi verildi. Mısır’da faaliyet gösteren bir haber ajansına göre Merkez Bankası Başkan Yardımcısı tarafından ülkenin mevcut borçlarının kapatılması için çalışmaların sürdüğü bilgisi verildi.

Cumhurbaşkanı Mursi, yaklaşık 4 sene önce hükümet karşıtları tarafından yoğun bir şekilde protesto edilmiş ve daha sonrasında halk sokağa dökülmüştü. Bir süre sonra çatışmalar başlayınca da ordu tarafından yönetim ele geçirilmişti. Cumhurbaşkanı’na konunun çözülmesi için kısıtlı bir süre verilmiş, ancak süreç içerisinde çözüme kavuşulmamıştı ve böyle olunca ordu tarafından devlet televizyonunda darbe ilan edilmişti.

Yaşanan bu olaydan sonra Türkiye ile Mısır arasında herhangi bir resmi iletişim olmadı. Yaşanan darbeden kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Musri’nin yaptığı ziyaret, iki ülke arasındaki son resmi ziyaret olarak kayıtlara geçmiş oldu ve sonrasında Ankara ile Mısır arasında resmi temas gerçekleşmedi.

Son Güncelleme: 21.11.2017 14:06
Anahtar Kelimeler:
MısırBorçMüsriTürkiye
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.