Koç ve Sabancı Holding'ten TC-Coin Ortaklığı

Dijital para üretiminde devlerden dev bir adım geldi. Koç ve Sabancı Holding iş adamı Alphan Manas'ın coin üretimi için ortaklık teklifine olumlu yanıt verdi ve TC-Coin projesi için yatırım yapacaklar.

Koç ve Sabancı Holding'ten TC-Coin Ortaklığı

Dijital para üretiminde devlerden dev bir adım geldi. Koç ve Sabancı Holding iş adamı Alphan Manas'ın coin üretimi için ortaklık teklifine olumlu yanıt verdi ve TC-Coin projesi için yatırım yapacaklar.

18 Mart 2018 Pazar 10:30
743 Okunma
Koç ve Sabancı Holding'ten TC-Coin Ortaklığı

Kripto paralarda önemli bir döneme giriliyor. Türkiye'nin en büyük şirketlerinden Sabancı ve Koç Holding kripto para işine yatırım yapacak. Yatırımı yapılacak coin işadamı TCC Teknolojileri A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas'a ait. TC-Coin olarak adlandırılan projede üretim iki büyük holding bünyesinde yapılacak ve ürün satışında da etkin halde kullanılacak.

Koç, Sabancı, Doğan ve Ata Holding'e holdinge proje için teklif götürdüklerini ve holdinglerin konuya temkinli yaklaştığını söyleyen Manas, ''Her grubun perakendeye ve dağıtıma yönelik, şirketleri olduğu için bu grupların birlikte çıkacak bir kripto paranın ortağı olmasının biz doğru olacağını düşündük ve Sabancı, Koç, Doğan ve Ata Holding’e teklif götürdük. Onlar ilk aşamada olumlu karşıladılar fakat kanuni düzenlemenin yapılmasını bekliyorlar. Eğer kanuni düzenleme yapılırsa böyle bir yapının içinde yer almak istediklerini söylediler'' ifadelerini kullandı.

Bu projeyle diğer coin şirketlerinin güvenilir olup olmadığı durumunun da son bulacağı hatta o şirketlerin tamamen yok olacağı belirtiliyor.

Manas, kripto paraların güvenilirliğini büyük şirketlerle göstermek istediklerini ve Koç ile Sabancı Holding'e projelerini sunduklarını ifade etti. İki holdingten de olumlu geri dönüş alındığını ve TC-Coin projesi için ortak şirket kurma çalışmalarının başladığını kaydeden Manas şunları söyledi:

"Bu projeyi başlattığımızda dünyada ilk kez arkasında büyük holdinglerin olduğu sanal parayı kullanıma sunmuş olacağız. Ben yıllardır bu alanda çalışmalar yapıyorum. Türkiye Fütüristler Derneği'nin kurucu başkanıyım. Yani bu alanda tek başıma dijital para arzı (ICO) yapabilirdim. Ancak büyük kurumlarla piyasaya girerek regülasyonun yapılmasını da hızlandırmayı amaçlıyoruz. ''

Her iki holdingin otomobilden ev aletlerine kadar satışlarda kripto para kullanabileceği belirtiliyor. 

Alphan Manas sonradan yasallaşan bazı sektörleri de örnek vererek, dijital paranın kurumsal boyutta üretimle yasallaşması yolunda önemli bir adım olacağını belirttiği projeyle ilgili açıklamalarına şöyle devam etti:

''Projedeki şirketlerle ortaklık yapmamızın amacı kamu otoritesinin bu alanda regülasyonu çıkarmasına zemin hazırlamak. Bugün Türkiye'de ICO yapılabiliyor. Yasal kısıtlama yok. Ama biz yine de büyük gruplarla beraber bunu yapmak istiyoruz. Birlikte hareket edilirse bu olur. Büyük grupların bizim arkamızda olmasını ve kanuni düzenlemenin de bu şekilde hareket etmesini istiyoruz. Konu biraz tavuk-yumurta, yumurta-tavuk ilişkisine dönmüş durumda. Eğer gruplar derse ki, düzenlemeyi bekleyelim. Düzenlemeyi bekleyeceğiz. Eğer devam edelim derlerse devam edeceğiz. 6 aydır bu konu üzerine çalışıyoruz. Kripto para arzının kanun veya yönetmelikle yapılabilir hale gelmesi gerekiyor. Dijital para da dünyada böyle yürüyor. Holdinglerle projeyi yaptığımızda, yatırımcının güveni sağlanacak''

Son Güncelleme: 18.03.2018 10:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.
Avatar
Resül akman 2018-03-30 22:16:16

Yapsınlar iyi olur