Kira Ödemelerinde Türk Lirası'na Dönüş İçin Son 10 gün

Gökyıldırım: Öncelikle devletimizin bundan 20 gün önce çıkardığı kiralamalarda, TL'ye dönülmesi uygulaması var. Bunu destekliyoruz...

Kira Ödemelerinde Türk Lirası'na Dönüş İçin Son 10 gün

Gökyıldırım: Öncelikle devletimizin bundan 20 gün önce çıkardığı kiralamalarda, TL'ye dönülmesi uygulaması var. Bunu destekliyoruz...

02 Ekim 2018 Salı 20:48
103 Okunma
Kira Ödemelerinde Türk Lirası'na Dönüş İçin Son 10 gün

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) Yönetim Kurulu Başkanı olan Yenal Gökyıldırım, AVM'lerde kiralama işlemleri ile ilişkili olarak, TL'ye dönülmesine ilişkin;  burada, hangi kurdan dönüleceğine dair ucu açık kalan bir kısım vardı. Onu da önümüzdeki 10 gün içerisinde, biliyorsunuz süre 30 gündü, karşılıklı kazan  -kazan anlayışı içinde bir noktaya varılacağını düşünüyoruz, dedi. KMD tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen ve 500'e yakın üst düzey yöneticinin de katılım sağladığı; Perakende Teknolojileri Konferansı, start almış oldu.

Perakendeye özel teknolojik çözümlerin ve gelişmelerin değerlendirildiği konferansın açılışında konuşan Gökyıldırım; dernek üyelerinin, Türkiye çapında yaklaşık olarak 6 bin satış noktasında, 165 bin kişilik bir istihdam ve 82,5 milyar TL seviyesinde ciro oluşturduğunu, dile getirdi. Döviz kurlarına bağlı olarak, kontrol edilemeyen şekilde artan kira maliyetlerinin de gündemlerinin en başında yer aldığını dile getiren Gökyıldırım; dövizdeki aşırı hareketliliğin tüm ülke gündeminde olduğunu, daha önce özellikle AVM ve cadde mağazaları sahipleri ile uzlaşma yolu arandığını ancak çözüme ulaşılamadığını, ifade etti.

Gökyıldırım; öncelikle devletimizin bundan 20 gün önce çıkardığı kiralamalarda TL'ye dönülmesi uygulaması var. Bunu destekliyoruz. Burada, hangi kurdan dönüleceğine dair ucu açık kalan bir kısım vardı. Onu da önümüzdeki 10 gün içerisinde, biliyorsunuz süre 30 gündü, karşılıklı kazan - kazan anlayışı içinde bir noktaya varılacağını düşünüyoruz. Bu işin daha sürdürülebilir olması için bizim talebimiz kiralamaların TL, avro veya dolar üzerinden değil ciro bazlı olması. Çünkü her sektörün kaldırabileceği bir kira-ciro oranı var. Bu da zaten uluslararası olarak biliniyor. Eğer biz bu oranlarda ve kriterlerde anlaşıp kiralarımızı ciro üzerinden ödemeye başlarsak önümüzdeki dönemlerde ne avroyu, ne enflasyonu ne de doları konuşuruz. Bu konu iki tarafı da kazan-kazan anlayışı ile mutlu eder, ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
KiraDolarTl
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.