İşsizlik Verileri Öncesi Dolar/TL Düşüşte

Gün içerisinde açıklanan sanayi üretim verileri sonrasında düşüşe geçen dolar/TL, ABD’de açıklanması beklenen veriler öncesinde 3,85 liranın altına düştü.

İşsizlik Verileri Öncesi Dolar/TL Düşüşte

Gün içerisinde açıklanan sanayi üretim verileri sonrasında düşüşe geçen dolar/TL, ABD’de açıklanması beklenen veriler öncesinde 3,85 liranın altına düştü.

08 Aralık 2017 Cuma 16:24
135 Okunma
İşsizlik Verileri Öncesi Dolar/TL Düşüşte

Sabah saatlerinde açıklanan Ekim ayına ilişkin sanayi üretim verileri sonrasında düşüşe başlayan dolar/TL, gün içerisinde açıklanması beklenen ABD’deki veriler öncesi mevcut düşüşünü devam ettiriyor. Dolar/TL kuru şu sıralar 3,84 lirada dengelenmiş durumda.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından sabah 10:00’da açıklanan Ekim ayına ilişkin sanayi üretim verilerinden sonra dolar düşüşe geçmiş ve 3,84’e kadar gerilemişti. Bu saatten sonra sabah saatlerinden bu yana %0,5 düşen dolar 3,84’lerde yerini korudu.

Takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmayan sanayi üretim endeksi verileri, Ekim ayında geçen senenin aynı dönemine göre %8,9 oranında yükselerek tahminleri geçti. Söz konusu veriler ile ilgili yapılan tahminlerde %4,7 oranında bir artış bekleniyordu.

SABAH GÜNE YÜKSELİŞLE BAŞLAMIŞTI; VERİLER SONRASI DÜŞÜŞE GEÇTİ

Dolar, sabah saatlerinde 3,87’den güne başlamış ve yayımlanan verilerden sonra diğer ülke para birimleri karşısında yükselmişti. Bu sıralarda euro/TL %0,9 oranında düşüşe geçti ve 4,51 liradan işlem gördü.

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirme ve  analizlerde bugün TSİ ile 16:30’da açıklanacak olan istihdama ilişkin ABD’de açıklanacak verilerin piyasalar üzerinde etkili olacağı ifade edildi. Bunun yanı sıra açıklanacak olan istihdam verisinde, tarım dışı istihdamın 195 bin artış göstermesi bekleniyor. Aynı zamanda işsizlik oranlarının geçen ayda açıklanan verilerde olduğu gibi %4,1 seviyelerinde kalacağı öngörülüyor.

Dolar/TL’de ise uzmanlar tarafından yapılan analizlerde 3,8400 seviyelerinin destek olarak izleneceği, 3,7000 seviyelerinin ise direnç olarak takip edilebileceği ifade edildi.

Son Güncelleme: 08.12.2017 16:26
Anahtar Kelimeler:
DOLAR/TLAmerikan Doları
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.