Dolar/TL Merkez Bankası Kararı Öncesi Dipte

Dolar/TL kuru yeni haftaya beklenenden daha düşük seviyelerden başlayarak 3.83 liradan işlemlerine devam ediyor.

Dolar/TL Merkez Bankası Kararı Öncesi Dipte

Dolar/TL kuru yeni haftaya beklenenden daha düşük seviyelerden başlayarak 3.83 liradan işlemlerine devam ediyor.

11 Aralık 2017 Pazartesi 09:43
183 Okunma
Dolar/TL Merkez Bankası Kararı Öncesi Dipte

Geride kalan haftanın ilk gününde 3.94 liranın üzerinden güne başlayan dolar/TL, Merkez Bankası tarafından faiz konusunda olumlu karar alınma ihtimalinin artması üzerine 3.83 liraya kadar düşmüştü. Hafta sonuna doğru yaşanan düşüş ile birlikte yeni haftaya da aynı seviyelerden başlayan dolar/TL şu sıra 3,8321 liradan işllem görüyor.

Sabahın erken saatlerinde 3.82 lirayı gören kur, daha sonra 3.83 lirada sabitlendi. Geçtiğimiz haftanın son işlem günü içerisinde açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin beklentileri karşılamamış olması ile birlikte dolarda yaşanan düşüş hızlanmıştı.

Yeni haftaya girildiğinde ise, ekonomik gündem olarak oldukça yoğun bir hafta görülüyor. Özellikle haftanın ilk günü olan bugün yurt içi piyasaların takibinde olduğu cari işlemler ve üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme verilerinin sıkı bir şekilde takip edileceği ifade edildi.

Haftanın ortasında ise ABD Merkez Bankası’nın uzun süredir beklenen faiz kararında nihai adım atılacak ve faiz konusunda karar verilecek. Konu hakkında yapılan tahminler, faizlerin artırılacağını gösteriyor. Perşembe günü de Merkez Bankası tarafından bu karara olan karşı adım beklenecek. Enflasyonda yükseliş yaşandığı taktirde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından faiz oranlarında değişiklik yapılacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan Avrupa’daki Merkez Bankası’nın da alacağı karar yine yurt dışı piyasaların odak noktalarında olacak.

Yurt içerisinde bugün açıklanması gereken veriler saat 10:00’da TÜİK tarafından yayımlanacak.

Son Güncelleme: 11.12.2017 09:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.