Dolar/TL 3.90 Liradan Güne Başladı

Geçtiğimiz gün içerisinde 3,90 lira seviyesinden düşüşe geçmeye başlayan  dolar/TL, bu sabah saatlerinde 3,93 liradan işlemlerini sürdürmeye devam ediyor.

Dolar/TL 3.90 Liradan Güne Başladı

Geçtiğimiz gün içerisinde 3,90 lira seviyesinden düşüşe geçmeye başlayan  dolar/TL, bu sabah saatlerinde 3,93 liradan işlemlerini sürdürmeye devam ediyor.

01 Aralık 2017 Cuma 09:41
187 Okunma
Dolar/TL 3.90 Liradan Güne Başladı

Geride bıraktığımız gün pozitif ayrışma gösteren TL, dün yaşadığı işlemler ile birlikte dolar karşısında oldukça iyi bir performans göstermiş oldu.

ABD tarafında yaşanan gelişmelerin etkisiyle bir süredir baskı altında olan TL, Reza Zarrab’ın savcılık lehine açıklamalar yapacağının neredeyse kesin olması durumunda düşüşe geçti ve dün itibariyle bu düşüş tepki alımları ile desteklendi. Çarşamba günü 3.97’leri zorlayan dolar dün itibariyle 3.90’lara kadar geri çekildi.

Sabah saatlerinde 3.93 liradan işlemlerine başlayan dolar/TL güne pozitif başladı. Bu sıralarda euro/TL ise 4.68 liradan işlem görürken sterlin/TL ise 5.32 liradan işlemlerini sürdürüyor.

Finans uzmanlarınca yapılan analiz ve değerlendirmelerde ABD’deki vergi reformuna ilişkin yapılacak olan işlemlerin bugüne sarkmasından dolayı doların bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilendiği ifade edilirken aynı zamanda yurt içi piyasaların gündeminde ABD’de devam eden Reza Zarrab davasının bulunduğu kaydedildi. Öte yandan Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek olan faiz konulu toplantıdan çıkacak olan kararların da yurt içi piyasalar üzerinde etkili olabileceği düşünülüyor.

ABD’nin vergi reformu konusunda yaşanacak olan gelişmeleri takip edilecekken, reformun Senato tarafından onay görmesi halinde, oylamaya çok az bir süre kala yaşanan pürüzlerin yok edilmesi adına bugüne ertelendiği ifade edildi. Cumhuriyetçi Senatörler’in mevcut durumda birçok konuda yaşadıkları endişelerin giderilmesi adına böyle bir yol izlendiği belirtilirken, yapılan erteleme sonucunda Amerikan Dolarında büyük bir düşüş de yaşanmış oldu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.