Dolar Tekrar Yükselişe Başladı

Haftaya düşüş eğilimi ile başlayan dolar, yaşanan son gelişmeler üzerine yükselişe geçti. Dolar, piyasaların kapanmasıyla birlikte 3,87 TL bandından seyrediyor.

Dolar Tekrar Yükselişe Başladı

Haftaya düşüş eğilimi ile başlayan dolar, yaşanan son gelişmeler üzerine yükselişe geçti. Dolar, piyasaların kapanmasıyla birlikte 3,87 TL bandından seyrediyor.

07 Aralık 2017 Perşembe 19:49
180 Okunma
Dolar Tekrar Yükselişe Başladı

Geçtiğimiz hafta rekor kırmaya yeltenen dolar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından sonra tansiyonu düşürerek gerileme eğiliminde bulunmuştu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın da faiz artırım kararından olumlu yönde etkilenen dolar, iyiden iyide düşüş sinyalleri veriyordu. Ancak bugün, Türk lirası karşısında değer kazanan dolar yükselmeye devam etti.

Hafta başında 3,94 TL seviyesinde seyreden dolar, gerileme eğilimi göstererek 3,83 TL’ye kadar inmişti. Ancak bugün piyasaların kapanmasıyla birlikte doların 3,87 TL civârında seyrettiği hesaplandı. Uzmanlar, dolar için şimdilik kalıcı bir seyrin bulunmadığını ve doları etkileyecek temel kararların önümüzdeki hafta Amerika Merkez Bankası FED ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz uygulamaları olacağını belirtti. 

Finans uzmanları, Amerika Birleşik Devletleri’nde devam eden Reza Zarrab davasında yeni gelişmelerin yaşandığını ve bu gelişmeler doğrultusunda doların da etkilendiğini belirtti. Ancak uzmanlara göre, finansal krizin en kötü noktasının geride kaldığı ve artık daha kötü bir duruma gelinmeyeceği öngörülüyor. Uzmanların dikkat çektiği bir nokta da, Hakan Atilla’nın savunması nedeniyle yatırımcıların davayı dikkatle takip etmeleri. Eğer davada Türkiye aleyhine sonuçlar ortaya çıkarsa, bu doların da menfî anlamda düşeceğini ifade edecek.

Doların, bugünlerde etkilendiği bir başka olay da Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs çıkışı oldu. Başkan, Kudus’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını açıklayarak Müslüman devletlerin de tepkisini çekmişti.

Anahtar Kelimeler:
Dolar
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.