Dolar Karşısında Zafer TL'nin

Son birkaç haftadır agresif tavırlar sergileyen ABD doları, bugün iniş eğilimi ile günü tamamlamaya aday durumda.

Dolar Karşısında Zafer TL'nin

Son birkaç haftadır agresif tavırlar sergileyen ABD doları, bugün iniş eğilimi ile günü tamamlamaya aday durumda.

30 Kasım 2017 Perşembe 19:39
189 Okunma
Dolar Karşısında Zafer TL'nin

Dünyanın muhtelif coğrafyalarındaki gelişmelerden etkilenen dolar, Türk lirasının iyimser tavrıyla değer kaybederek düşüşe devam etti. Bunda, gelişmekte olan diğer dünya ülkelerinin para birimlerinin etkisi olduğu düşünülüyor.

Dolar aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etmekte olan Reza Zarrab davasından da etkilenmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde dava nedeniyle yükselişe geçen dolar, şimdilerde ise olumlu davranışlar sergileyerek düşüş eğilimine başlamış bulunuyor.

Amerikan doları karşısında bugün en iyimser havayı Türk lirası göstermiş oldu. Buna göre Türk lirası, gün içerisinde %0,5 oranında değer kazandı. Sabah saatlerinde 3,95 ile işleme başlayan dolar, piyasaların kapanmasından sonra 3,92 seviyesine geriledi. Akşam saatlerinde ise gerileyiş sürerek 3,91 TL’ye kadar ulaştı.

ABD dolarındaki bu düşüş eğilimi, âni yükselişlerin tetikçisi olabileceği gibi henüz risk tam anlamıyla ortadan kalkmış değil. Mevcutta doları etkileyen birçok faktör bulunmakta. Bunların en büyüğü, Amerika Birleşik Devletleri’nde devam eden Reza Zarrab’ın İran ambargosunu delmesiyle ilgili dava olarak görünüyor. Aynı zamanda ülkeler arasındaki diplomatik ilişkilerin de doların etkilenmesi konusunda önemli figürler olduğu biliniyor.

Finans uzmanları, ABD’de mevcutta devam eden dava süreci ile birlikte Türkiye ve Amerika’nın ilişkilerinin hâlâ daha doları etkileyebileceği görüşündeler. Bu kritik sürecin ne zamana kadar devam edeceği ise bilinmiyor. Uzmanlar, piyasalarda temkinli davranmanın şart olduğunu belirtiyorlar.

Anahtar Kelimeler:
Dolar
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.