ABD Borsasında Sert Düşüş

Eski Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, daha önceden yalan söylediğini açıklayarak borsanın yaralanmasına sebebiyet verdi.

ABD Borsasında Sert Düşüş

Eski Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, daha önceden yalan söylediğini açıklayarak borsanın yaralanmasına sebebiyet verdi.

01 Aralık 2017 Cuma 23:26
147 Okunma
ABD Borsasında Sert Düşüş

Dolar piyasası, son bir hafta içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen haberler yüzünden sürekli endişeli hareket etmeye devam ediyor. Bu hafta içerisinde Reza Zarrab’ın itirafları dolara damga vururken, şimdi de ABD’nin eski Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in itirafları piyasaları hareketlendirdi.

Flynn, Federal Soruşma Bürosu’na eski Rus büyükelçi Sergey Kislyak’la olan konuşmaları konusunda daha önceden yalan söylediğini belirtmesi ile ABD piyasalarında dolar ciddi değer kaybı yaşadı. Buna göre New York borsasında ABD hisseleri sert düşüşe uğradı. Michael Flynn ile ilgili Rus soruşturmasını yürüten savcının sanık ile işbirliği yapması, aynı zamanda Trump’ın da başını ağrıtacak. Bundan dolayı dolar, diğer para birimlerine karşı değer kaybına matuf oldu.

ABD menşeli endeksler de, itiraf haberinin ardından değer kaybederek piyasaları hareketlendirdi. Buna göre Dow Kones hissesi %0,5 oranında gerileme yaşadı. Standart & Poor’s ise 0,7 düşüşe geçti. En önemli etkenlerden biri olan Nasdaq da, %1,08 değer kaybı ile ciddi bir düşüşe maruz kaldı.

Piyasaların açılması ile birlikte yükselişe geçen dolar, itiraf haberlerinden sonra hızla düşerek avro karşısında değer kaybetti. Böylece iki para birimi arasındaki parite 1,18 seviyelerine kadar gerilemiş oldu. Aynı şekilde doların, diğer para birimleri ile ilgili durumunu tatbik eden Uluslararası Dolar Endeksi bile değer kaybederek, 92,56 seviyesine geriledi.

Anahtar Kelimeler:
DolarFlynn
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.