Yatırımcıların Halka Arza İlgisi Büyüyor

Geçtiğimiz seneyi rekorla kapatan Borsa İstanbul, aynı zamanda halka arz piyasasına bu sene de üst düzey rakamlarla başladı.

Yatırımcıların Halka Arza İlgisi Büyüyor

Geçtiğimiz seneyi rekorla kapatan Borsa İstanbul, aynı zamanda halka arz piyasasına bu sene de üst düzey rakamlarla başladı.

08 Şubat 2018 Perşembe 16:00
84 Okunma
Yatırımcıların Halka Arza İlgisi Büyüyor

Geçtiğimiz seneyi rekorla kapatan Borsa İstanbul, aynı zamanda halka arz piyasasına bu sene de üst düzey rakamlarla başladı. Buna göre 2018’in başından itibaren dört halka arzdan biri BIST Birincil Piyasa’da satış yöntemiyle, diğerleri de fiyat aralığı maksadıyla istek toplama şeklinde gerçekleştirildi. Öte yandan talep toplama şeklinde halka arz edilen firmalara gelen talepler, üç firmanın halka arz toplamından toplamda dört kat daha yüksek rakamlara ulaştı.

Öncelikle 10 ve 11 Ocak 2018’de halka arz edilen Safkar Ege Soğutmacılık Klima Anonim Şirketi (Safkar)’dan sonra, Trabzon Limanı, MLP Sağlık Hizmetleri ve Enerjisa da halka arz edilerek hem yerli hem de yabancı yatırımlar tarafından yüksek ilgiyle karşılandı. 2018’in başından itibaren yapılan dört halka arz işlemlerinde kurumsal ve bireysel yatırımcılar toplamda elli dört bin yedi yüz altmış altı adet hisse senedi satın aldı. Ayrıca halka arzdaki toplam değer de senenin başından itibaren üç milyar lirayı geçti.

Halka arz edilen firmalar arasında yer alan Trabzon Limanı, sadece yurtiçinde yapılmış, böylece yerli yatırımcılar limana bir hayli rağbet göstermişti. Böylece hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılardan Trabzon Limanı’na toplamda halka arzın altı katı büyüklüğünde talep geldi. Halka arzlar, bu senenin devamında da yatırımcılar tarafından ilgiyle takip edilecek gibi görünüyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.