Sanal Para Birimlerinin En Değerlisi Tekrar Rekor Kırdı

Bitcoin, bugün ilk defa 15 bin dolar seviyesine çıkarak yeni bir rekor kırmayı başardı.

Sanal Para Birimlerinin En Değerlisi Tekrar Rekor Kırdı

Bitcoin, bugün ilk defa 15 bin dolar seviyesine çıkarak yeni bir rekor kırmayı başardı.

07 Aralık 2017 Perşembe 21:22
207 Okunma
Sanal Para Birimlerinin En Değerlisi Tekrar Rekor Kırdı

Kripto para birimlerinin en bilineni olan Bitcoin, 2008 yılında kimliği belirsiz biri tarafından yayınlanan bir makale ile tüm dünya tarafından tanınır olmuştu. 2009 yılında faaliyete geçen Bitcoin, zaman içerisinde değerini katlayarak günümüzde rekor üstüne rekor kırar hâle geldi. Bugün itibarıyla bir birim Bitcoin, on beş bin dolar değerinde. Bu meblağ, 58 bin liraya yakın ediyor.

2017 senesinin en başında 1000 ABD doları değerinde olan Bitcoin, kasım ayında 5800 dolar bandından işlem görüyordu. Kasım ayından sonra birden artış gösteren Bitcoin, bu sabah saatleri itibarıyla 15 bin dolara kadar çıktı.

Dünya üzerinde toplamda 1200’ün üstünde sanal para birimi olduğu biliniyor. Bu para birimlerinin hepsi, yaklaşık olarak üç yüz altmış milyar dolar değerinde. Bu kripto sanal para birimleri arasında en dikkat çeken ise Bitcoin. Bitcoin, 2009 yılından sonra faaliyete geçmiş ve her sene artış göstermişti. Ancak bu sene başından itibaren inanılmaz yükseliş gösteren Bitcoin, geçtiğimiz hafta on bin dolar seviyesini aşmış ve rekor kırmıştı. 

Sadece Bitcoin, piyasada toplamda iki yüz kırk milyar dolarlık bir işlem hâcmine sahip. Bu hacim ile dünyanın birçok ülkesinden daha değerli duruma gelen Bitcoin, aynı zamanda büyük firmalardan da daha yüksek konuma erişti. Bitcoin hakkında kimi ülkelerin yasaklama kararları da mevcut.

Son Güncelleme: 08.12.2017 00:16
Anahtar Kelimeler:
BitcoinKripto Para
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.