Dünya Borsaları Yılın İlk Beş Ayında 4,2 Trilyon Dolar Değer Kaybetti

Uluslararası piyasalarda tahvil piyasasındaki dalgalanmalar, ticaret savaşı krizi ve jeopolitik olayların yarattığı riskerin etkileriyle 2018'i zorlu geçiren dünya borsaları, yılın ilk beş ayında 4,2 trilyon dolarlık değer kaybetti.

Dünya Borsaları Yılın İlk Beş Ayında 4,2 Trilyon Dolar Değer Kaybetti

Uluslararası piyasalarda tahvil piyasasındaki dalgalanmalar, ticaret savaşı krizi ve jeopolitik olayların yarattığı riskerin etkileriyle 2018'i zorlu geçiren dünya borsaları, yılın ilk beş ayında 4,2 trilyon dolarlık değer kaybetti.

12 Temmuz 2018 Perşembe 12:14
95 Okunma
Dünya Borsaları Yılın İlk Beş Ayında 4,2 Trilyon Dolar Değer Kaybetti

Küresel piyasalarda, Beyaz Saray Lideri Donald Trump'ın kararları, Washington yönetimi ve Kuzey Kore arasındaki siyasi gerilim ve Brexit sürecinin uygulamaya konulması gibi önemli zorlukların geride bırakıldığı 2017'nin ardından, yatırımcılar 2018'in ilk altı ayında  "çetin" bir yıla işaret eden gelişmelerle karşılaştı.

2018'in ilk günlerinden itibaren ABD ile Çin arasında gümrük vergileri yoluyla başlayan "ticaret savaşı" krizi, tahvil faizlerinde yaşanan hızlı yükseliş ve gündemi meşgul eden jeopolitik riskler piyasalarda oynaklığın artmasını etki yaparken, tüm bunlar sonucunda borsaların piyasa değerinde de erimeler görüldü.

Dünya Borsalar Federasyonu (WFE) verilerine göre, yılın ilk ayının sonunda 89 trilyon 831 milyar 194 milyon dolar olan dünya borsalarının değeri, yılın beşinci ayında 85 trilyon 583 milyar 232 milyon dolara düştü.

Bu zaman zarfında dünya borsalarının değeri yüzde 4,7 değer kaybederken, bu da 4 trilyon 247 milyar 962 milyon dolarlık değer yitimi anlamına geldi.

ABD BORSALARI ERİMEK YERİNE PRİM YAPTI

Dünya borsaları içerisinde söz konusu dönemde, miktar bazında piyasa değeri en çok azalan borsa, Çin'de Şanghay oldu. Mayıs'a kadar olan süreçte Şanghay borsasının değeri 5 trilyon 569 milyar 909 milyon dolar seviyesinden 5 trilyon 5 milyar 477 milyon dolara indi.

Çin'in yılın en çok tartışılan gündemi "ticaret savaşı"nın baş aktörlerinden olması, Şanghay borsasının 563 milyar 432 milyon dolar değer kaybetmesinde en önemli faktör olarak öne çıktı. Yüzdesel olarak bu kaybın karşılığı ise yüzde 10,1 düzeyinde hesaplandı.

Şanghay'ın ardından miktar bazında değeri en çok düşen borsa, Paris, Brüksel ve Amsterdam borsalarının birleşmesi ile kurulan ve merkezi Paris'te bulunan Euronext oldu. Euronext'in değeri, söz konusu dönemde yüzde 7,2 azalarak 4 trilyon 357 milyar 785 milyon dolara geriledi.

Japan Exchange Group'un piyasa değeri ise yüzde 4,6'lık düşüşle 6 trilyon 219 milyar 793 milyon dolara gerilerken, söz konusu borsa en fazla değer kaybedenler listesinde 3. sırada yer aldı.

Piyasa değerini en çok artıranlar listesinin ilk iki sırasında ise ABD'nin New York ve Nasdaq borsaları yer aldı. Söz konusu borsaların değeri ocak sonundan mayıs bitimine kadar geçen 4 aylık dönemde sırasıyla 362,4 milyar dolar ve 106,3 milyar dolar artış gösterdi.

BERMUDA BORSASI DEĞERİNİ HIZLA ARTTIRDI

Dünya borsaları arasında ocak sonundan mayıs bitimine kadar geçen sürede piyasa değeri en hızlı artan borsa Bermuda oldu. Bermuda borsasının piyasa değeri yüzde 41,3 artarak 2 milyar 719 milyon dolardan, 3 milyar 842 milyon dolara ulaştı.

Piyasa değeri artışında Bermuda'yı, yüzde 26,3'le Kıbrıs, yüzde 12,1'le Panama borsaları izledi.

Söz konusu dönemde piyasa değeri en hızlı düşen borsa ise yüzde 40,4'le Arjantin'in Bolsa de Comercio de Buenos Aires borsası oldu. Arjantin ocak sonunda 112,6 milyar dolar düzeyinde bulunan piyasa değeri, mayıs bitiminde 67,1 milyar dolara düştü.

NEW YORK BORSASI DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLMAYI SÜRDÜRDÜ

Dünya borsaları arasında en büyük piyasa değerine sahip New York Borsası, mayıs sonu itibarıyla da yerini korudu. Ocak ayı bitiminde 22 trilyon 755 milyar 496 milyon dolarlık büyüklüğe sahip olan New York Borsası, mayıs sonunda büyüklüğünü yüzde 1,6 artırarak 23 trilyon 117 milyar 81 milyon dolara taşıdı.

Bu dönemde Nasdaq OMX ise piyasa değerini yüzde 1 yükselterek 10 trilyon 929 milyar 638 milyon dolara taşıdı.

Piyasa değeri büyüklüğü açısından dünya borsaları arasında üçüncülüğe 6 trilyon 219 milyar 793 milyon dolarla Japan Exchange Group yerleşti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.