Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ: Bu Yıl 6 Halka Arz Gerçekleşti

Bugün kameraların karşısına geçerek bir basın toplantısı düzenleyen Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmede, bu yıl 6 halka arzın gerçekleştiğini, bu işlemlerden toplam 3 milyar 39 milyon lira fon sağlandığını söyledi.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ: Bu Yıl 6 Halka Arz Gerçekleşti

Bugün kameraların karşısına geçerek bir basın toplantısı düzenleyen Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmede, bu yıl 6 halka arzın gerçekleştiğini, bu işlemlerden toplam 3 milyar 39 milyon lira fon sağlandığını söyledi.

20 Şubat 2018 Salı 13:55
156 Okunma
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ: Bu Yıl 6 Halka Arz Gerçekleşti

Değerlendirmesinde Türkiye'de şu ana kadar sermaye piyasalarının çok belirleyici olmadığını belirten Karadağ, bundan sonraki süreçte sermaye piyasalarına dönülmesi gereken yere ulaşıldığını kaydetti.

Karadağ, Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) etkilerine ilişkin olarak ilave kredi talebi yarattıklarını belirterek şöyle konuştu: 

"Ekonomimizi rahatlatmak, en azından şirketlerin hayatiyetini devam etmesini sağlamak, batmalarını engellemek için KGF etkisiyle kredi fonlamasını artırmaya çalıştık. Kredi fonlamasını siz, bankacılık sistemindeki değişik dengeleri oynayarak artırmaya çalıştığınızda, mevduat hacmi aynı şekilde kalıyorsa, ilave kredi talebi yaratıyorsunuz.

Mevcut sistem de zaten kapasitenin üzerinde olan kredi talebini ilave artırdığınızda, bu ciddi anlamda enflasyon ve faiz oranlarını tetikliyor, yukarı yönlü hareket etmesini sağlıyor. 2016 şoklarını atlatmak için KGF iyi uygulandı ancak bunun negatif dışsallıkları oluştu. En temel negatif dışsallığı da enflasyonu ve faiz oranlarını yukarı yönlü tetiklemesi oldu. Olağanüstü koşullar sebebi ile böyle bir uygulamaya gidildi, orta ve uzun vadede çok sürdürülebilir ve devam edilebilir değil."

"FİRMALARIN ÇOĞU İLAVE KREDİYİ KALDIRACAK KAPASİTEDE DEĞİL"

Gelinen noktada Borsa İstanbul'un Türkiye'nin ilk 500 ve bindeki firmalarını hedeflediğini ifade eden Himmet Karadağ, ilk bin firma ile ekonomik büyüklüğün ciddi kısmının kavranabileceğini kaydetti.

Himmet Karadağ, firmaların birçoğunun ilave krediyi kaldıracak kapasitelerinin olmadığını belirterek, firmaların öz kaynak kredi oranının birçok sektörde yüzde 90'ların üzerinde olduğunu söyledi.

Karadağ, kur etkisi de dikkate alındığında geçen sene firmaların yaşadığı sorunlara ilişkin de şunları söyledi:

"Artık bu faiz oranlarında iş adamları girişimciler yatırım yapmak istemiyor. Çözüm, öncelikle beklentileri düzeltmek lazım. Genel makroekonomide beklentilerimizde bir negatiflik yok, siyasi istikrar devam ediyor, bölgede sorunlarımız olmakla birlikte tansiyon aşağı yönlü, siyasi olaylarda, terör ve diğer çatışma bölgelerinde kısmi düzelmeler var. Şimdi biz firmalarla şunu çalışıyoruz, birçok firmada, kredi yerine halka arz ve hisse finansmanı modellediğimizde, firmaların mali tabloları sürdürülebilir hale geliyor, kur riski çok ciddi anlamda firmalarımızın kabusu olmaktan çıkıyor, en önemlisi de firma değerlemeleri ciddi anlamda yukarı hareket ediyor.

Şu an ki mevcut senaryoda, yüksek faiz ve kur giderleri nedeniyle kısa-orta vadede zarar oluştuğu için, kredilerin belli bir kısmını hisseye dönüştürdüğümüzde, kur ve faiz giderlerindeki azalma sebebiyle mali tablolardaki EBİTDA ve net kar rakamları pozitife doğru ciddi anlamda yol alıyor, bu da firma değerlerini yukarı çekiyor."

"FİRMALAR HALKA ARZLA İLAVE KREDİ TALEBİNDEN KURTULDU"

Karadağ, halka arz modellemesinin firmaların değerlemesi ve kaynakların etkin kullanımının firmalar için önemi değinerek, son dönemde örnekleri görüldüğü üzere firmaların halka arzla ilave kredi talebinden kurtulduğunu kaydetti..

Bu tür halka arzların kredi arz-talebindeki dengesizliğe pozitif etki yarattığını kaydeden Kararadağ, sözlerini  şöyle sürdürdü:

"Bankacılık sisteminin verebileceği kredi zaten 1,5 trilyon, onu zaten zorlamış 2 trilyon bandının üzerine çıkarmış, siz ilave birkaç milyar daha kredi istediğinizde, bankalar artık tok satıcı. Çünkü kaynakları kısıtlı, zaten rahat ve esnek koşullarda verebileceği kadar sistemi fonlamış. Böyle bir sistemde küçük rakamlarla bile olsa ilave kredi talebini azaltmak, hele bir de mevcut alınan kredileri geri ödemek sistemimizi makro açıdan çok ciddi anlamda rahatlatıyor.

Biz bu sene devam edecek halka arzlarda da bu yöntemle bir kaç milyar bir kaç milyar mevcut kredi ve faiz oranlarındaki şişkinliği alabileceğimizi, kalkınmanın sürdürülebilirliğine de çok ciddi katkı yapabileceğimizi düşünüyoruz. 2018'in bu anlamda çok kötü başlamadığını düşünüyorum, iyi bir başlangıç yaptık, devamında da aynı eksende devam edeceğiz. Ölçeğini yakalamış firmaları halka arza birebir teşvik etmeye devam edeceğiz."

Karadağ, halka arz için firma ile ilgili çalışarak, firmalara spesifik çözümlerle gittiklerini ifade ederek, firmanın CFO'su gibi hareket ettiklerini, hedef kitledeki nitelikli firmaları seçtikten sonra hareket ettiklerini belirtti.

"2018'DE 6 HALKA ARZ GERÇEKLEŞTİ"

Himmet Karadağ, 2018 yılında şu ana kadar 6 halka arz gerçekleştiğini, bunlardan toplam 3 milyar 39 milyon lira fon sağlandığını, toplam yerli ve yabancı yatırımcı sayısının 56 bin 527 olduğunu, ilk defa bu halka arzlarla gelen yatırımcı sayısının ise 14 bin 983 olarak kayıtlara geçtiği bilgisini aktardı.

Karadağ, toplam yatırımcı sayısının yüzde 27'sine denk gelen bu rakamın önemine vurgu yaparak, yeni yatırımcılarda yukarı yönlü bir artış olduğunu söyledi.

Bunu ilave hisse fonlamasının artırılması adına çalışmalarını sürdüreceklerini kaydeden Karadağ, şunları söyledi:

"Geçen yıl Borsa açısından oldukça verimli bir yıl oldu, bu da bizim motivasyonumuzu artırıyor. Öngörülerimiz doğrultusunda 2017 yılını yüzde 47'nin üzerinde bir getiri ile kapattık. Hani tavsiye etseniz, dükkanı kapatsak, malları hurdacıya versek, firmaların bir değeri oluşur. O değerin bile altına inen firmalarımız vardı, bu çok ciddi bir problemdi. 2017 yılında kısmen bu sıkıntı giderilmiş oldu, toparlama sağlanmış oldu.

Ama halen endeksin orta-uzun vadede yukarı yönlü hareket edeceğini düşünüyoruz. Toparlanmayı genel anlamda önemsiyoruz. Hem ikincil halka arzların hem de mevcut halka arzların motivasyonun sağlanabilmesi için, mutlaka şirketlerin genel değerini gösteren endeks hareketinin asgari bir seviyenin üzerinde olması gerekiyor. Hisse bazında aşağı yönlü de yukarı yönlü de hareketler olabilir."

"Kredi kartı ile hisse alınmaz, yatırım yapılmaz, çok kısa vadede ya da çok acil ihtiyaçlarınızdan ayırdığınız tutarlarla Borsa yatırımcısı olunmaz. Bu riskli bir şey, hiç bir yatırımcıya önermiyorum." ifadelerini kullanan Karadağ, şu bilgileri paylaştı:

"Bazı yatırımcılar halka arzdan veya değişik şekillerde hisse alıyorlar. Çok kısa vadeli hareketlerde bile, sosyal medyadan 'Başkan siz al dediniz, halka arzı methettiniz ama işte bu hisse düştü, şöyle oldu, böyle oldu.' diyorlar. Bu endeksin en doğal hareketi. Hisse aldınız, bu aşağı yönlü de yukarı yönlü de olabilir.

Bazen bunun firma mali tablolarıyla, hissedeki arz ve taleple açıklanabilir makul sebepleri olabileceği gibi, makul olmayan manipülatif sebepleri de olabilir. 'Bugün 3 liraya hisse aldım, ertesi gün 2,5 liraya düştü, öldüm bittim.' demek sizin Borsa'nın olması gereken klasik yatırımcısı olmadığınızı gösteriyor, kısa vade çok tavsiye ettiğimiz bir şey değil. Günlük alıp satanlara, kendinden eminse bir şey dediğimiz yok ama risklerini kendileri alacaklar."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.