Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ: Daha Çok Halka Arz Gerçekleştirmeliyiz

Borsa İstanbul halka arz stratejilerini paylaştı.

Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ: Daha Çok Halka Arz Gerçekleştirmeliyiz

Borsa İstanbul halka arz stratejilerini paylaştı.

20 Şubat 2018 Salı 10:59
192 Okunma
Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ: Daha Çok Halka Arz Gerçekleştirmeliyiz

Borsa İstanbul halka arz stratejilerini paylaştı. Şirketlerin bilançolarına bakıldığında firmaların ek bir krediyi daha kaldırabilecek kapasitelerinin kalmadığını gördüklerini belirten Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, borsa olarak halka arzlarda öncelikli çabalarının ilk 500’deki şirket olduğunu ve ilk bin şirketi hedeflediklerini belirterek, tüm halka arzların bu yılın sonuna kadar tamamlanacağını duyurdu.  Halka arzları ortak satışı şeklinde gerçekleştirmeyeceklerini, ortakların rüçhan haklarından yapılacak kısıtlamalarla şirketlere fon girişini sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Gerçekleştirilecek halka arzlar ile bankalardan sağlanan kredilerin hem faizlerinde hem de şirketi zorlayan kredi maliyetlerindeki yükün hafifletileceğini ve şirkete rahat nefes aldırılacağını belirtti. Özel sermaye fonları hakkında ise fon desteğine gidilmesi gerektiğini söyleyerek, hedefledikleri büyüme ve hacme ulaşmış şirketlerin halka arzı için teşvik ihtiyacında olduklarını, bunun için ayrıca çaba göstereceklerini ifade etti.

Halka arz ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da yoğun destek aldıklarını belirten Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmeler neticesinde Cumhurbaşkanının halka arzların 2018 yılının sonuna kadar tamamlanabilmesi için talimat verdiğini de kaydetti. Borsa İstanbul olarak şu andaki hedeflerinin içinde bulunduğumuz yılın ikinci çeyreğinin mümkün olduğunda halka arz ile geçirilmesini sağlamak olduğunu belirtti.

Son Güncelleme: 20.02.2018 11:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.