Bitcoin Zengini Ülke

Bulgaristan, geçtiğimiz aylarda çökerttiği suç örgütünden ele geçirdiği Bitcoinlerle ülke borçlarının önemli kısmını kapatabiliyor.

Bitcoin Zengini Ülke

Bulgaristan, geçtiğimiz aylarda çökerttiği suç örgütünden ele geçirdiği Bitcoinlerle ülke borçlarının önemli kısmını kapatabiliyor.

11 Aralık 2017 Pazartesi 00:47
213 Okunma
Bitcoin Zengini Ülke

Tüm dünyada trendi gittikçe yükselen Bitcoin, hem tartışılan hem de yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilen bir sanal para birimi hâline gelmiş durumda. Son olarak rekor üstüne rekor kırmakta olan Bitcoin, şimdilerde altmış dört bin lira değerinde. Bitcoin için en kârlı ülkeler arasında ise Bulgaristan geliyor.

Bulgaristan hükümeti, geçtiğimiz mayıs ayında düzenlediği yolsuzluk operasyonları ile suçlulara ait Bitcoinler ele geçirmişti. Bu Bitcoinlerin değeri, üç milyar doların üzerinde. Bulgaristan polis teşkilatının başarıyla gerçekleştirdiği operasyon sonucu yakalanan suçlular, gümrük vergisi ödememek için muhtelif bilgisayar yazılımları vasıtasıyla bilgisayarlara sızmış ve sonunda polislerce enselenmişlerdi.

Polis tarafından yapılan açıklamada, suç çetesinin aynı zamanda gümrük memurlarına rüşvet de verdikleri ve uluslararası düzeyde bir şebeke faaliyetinin mevcut olduğu bildirilmişti. Polis, çökerttiği suç örgütüne ait tüm bilgisayar ve banka dokümanlarına el koymuştu. Suç çetesine ait iki yüz on üç bin Bitcoin de, ele geçirilen emtialar arasında yer aldı. Mayıs ayında ele geçirilen Bitcoinlerin o günkü birim değeri iki bin doların üzerindeydi, ancak şimdilerde durum daha da farklı. Güncel olarak bir Bitcoin, on beş bin doların üzerine çıktı. Bu da, Bulgar hükümetinin elinde üç milyar dolardan fazla Bitcoin olduğu anlamına geliyor. Bulgar hükümeti bu Bitcoinlerle, uluslararası arenadaki borçlarının yüzde on sekizini kapatabiliyor.

Son Güncelleme: 11.12.2017 03:11
Anahtar Kelimeler:
BulgaristanBitcoin
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.