Bitcoin'e Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

Kripto para birimi olarak adlandırılan Bitcoin, dünya üzerinde finans uzmanları tarafından eleştiri yağmuruna tutulmaya devam ediyor.

Bitcoin'e Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

Kripto para birimi olarak adlandırılan Bitcoin, dünya üzerinde finans uzmanları tarafından eleştiri yağmuruna tutulmaya devam ediyor.

08 Aralık 2017 Cuma 22:08
149 Okunma
Bitcoin'e Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

Kripto para birimi olarak ünlenen Bitcoin, 2008 yılında kimliği belirsiz biri tarafından yayınlanan makale ile hayatımıza girmişti. Bu senenin başından beri inanılmaz değer artışı gösteren Bitcoin, şimdilerde yeni bir rekora doğru koşuyor. Ancak Bitcoin, sürekli finansçılar tarafından eleştirilerek bir balon olduğu ve muhakkak patlayacağı konusunda bireyler uyarılıyor. Eleştirenler kervanına dünyanın en eski merkez bankası olarak bilinen İsveç’in Riksbank yöneticilerinden Stefan Ingves de katıldı.

Stefan Ingves, yılbaşından bu yana değerini yirmi kat artıran Bitcoin’i bu sefer lale çılgınlığına benzeterek yatırımcıları uyardı. Bitcoin için kriptolu bir şekilde sunulduğunun doğru olduğunu ancak kesinlikle bir para olmadığını belirten Ingves, merkez bankaların Bitcoin’e destek vermediğini ve bundan dolayı riskli bir durumda bulunduğunu ifade etti. 

Geçmişte lale soğanları için de aynı furyanın olduğunu belirten Stefan Ingves, ortada olan göstergelerin gelecek için kaygılı olmamızı ifade ettiğini belirtti. Ingves, finansal anlamda ortaya çıkan ilk balonun 1600’lü yıllarda laleler olarak ortaya çıktığını ve hatta lalelerin Hollanda borsalarında değeri emtia olarak satış gördüklerini söyledi. Hatta lale çılgınlığının daha da ileriye giderek sözleşmelerin laleler nezdinde yapıldığını bile ifade eden Stefan Ingves, lalelerin daha sonradan sert bir şekilde düşüşe uğradığını belirtti.

Bitcoin de 2017 yılının başındayken bin dolar civârındaydı ve şimdileri yirmi bin dolar sınırını zorluyor. Ingves, Bitcoin’in bu kadar hızlı büyümesini güvenli bulmadığını da ifade etti.

Son Güncelleme: 08.12.2017 22:12
Anahtar Kelimeler:
Bitcoin
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.